Para Biriktirmek İçin 10 Altın Öneri

İnsanlar para biriktirerek hayallerindeki hayata ulaşabilmek için ellerinde daha fazla para olmasını isterler çünkü böylelikle daha sağlam adım atılacağını düşünürler. Mesela tatil yapacak veya bir ev satın alacak iken ellerinde bulabilecek fazla miktarlarda para kendilerine ve yaptıkları işe güvenmelerini sağlayacaktır.

Para biriktirememenin en önemli sebebi insanların giderlerinin gelirlerinden daha fazla olmasıdır. Bu durumda iki seçenek bulunuyor kişilerin ya giderleri fazla ya da gelirleri azdır. Şuanda dünyada kişilerin çoğu zaman giderlerinin fazla olduğu görülmektedir. Yani insanlar ellerine geçen paradan daha fazla harcama yapmakta bu durumda insanları borç batağına sürüklemektedir. İnsanlar para biriktirme sürecinde dikkatli olmalıdır çünkü bu süreçte kenara daha fazla para koymanız geçinememenize yol açarak durumun kısa vadeli sürmesine neden olabilmektedir. Daha az para koymak ise paranın istediğiniz miktara daha geç ulaşmasını yani uzun vadeli olmasına sebep olacaktır. Fakat siz aşağıda ki yolları inceleyerek paranızın ne kadarını düzenli olarak kenara koyabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  • Giderlerinizin Gözden Geçerin

İlk başta giderlerinizi takip ederek nerden ne kadar kısabileceğinizi hesap ediniz böyle diğer adımları daha iyi ve daha sağlam bir şekilde uygulayabilirsiniz.

  • Gerçek Bir hedef Koyun

Yani insanlar bitirecekleri parayı ve sürecek zamanı iyi belirlemelidir. Eğer hedefler gerçekçi değilse istedikleri parayı istedikleri sürede elde edemezler. Böylece morallerini bozarak işi tamamen bırakabilirler.

  • Bu süreçte Cimri Olun

Bu süreçte cimri olarak yaptığınız harcamaları büyük oranda kısıtlayabilirsiniz. Yani elinize geçen 1 liranın bile hesabını yaparak ilerleyin. Çünkü cimri olmak sizlere yeni tasarruf yolları gösterecek ve kısa vadelerde iyi paralar elde etmenizi sağlayacaktır.

  • Gereksiz harcamalardan Kaçının

İnsanlar eğlence için yaptıkları gereksiz harcamalardan kaçınmalıdır. Çünkü ilk başta küçük bir meblağ olarak görünen paranız biriktirdiğinizde uzun vadede büyüyerek sizlere çok katkısı bulunacaktır. Yani gereksiz harcamaları tespit ederek hayatınızdan çıkarmakla işe başlayın.

  • Ödeme yaparken ilk önce zorunlu ödemeleri yapınız

Eğer sizde ödeme yaparken ilk başta zorunlu olan ödemelerinizi yaparak elinizde kalan gerçek parayı görünüz. Mesela kiracıysanız ilk önce kiranızı ödeyin ve borcunuz varsa borcunuzu ödeyiniz böylece ileride daha büyük borçların oluşmasını önleyeceksiniz. Eliniz net paranın ne kadar kaldığını görünce daha iyi hesap yapabileceksiniz.

  • Küçük Bir Evde Yaşamak

Şuanda bulunduğunuz evde gayet rahat ve iyi bir şeklide yaşıyorsanız evinizden de istifade ederek daha küçük bir eve geçmelisiniz. Eğer çekirdek bir aile iseniz herkese tek oda düşecek kadar bir eve sahip olmanız yeterli olacaktır. Küçük evlerde evi dolduracak eşyaya sahip olmak büyük evlere göre daha ucuz ve maliyeti azdır.

  • Alışveriş Merkezlerine girmekten Kaçının

Alışveriş merkezine gitmek özellikle kadınlar için istemese bile harcama yapacağının göstergesidir. Sizlerde olabildiğince alışveriş merkezlerinden uzak durarak giyiminizi veya aksesuarlarınızı daha küçük mağazalardan yapınız.

  • Ünlü Markalardan Uzak Durunuz

Günümüzde çoğu insan marka hastası olmakla beraber çok büyük harcamalar yapmaktadır. Ünlü markaların ürünleri çok pahalı olmaktadır zaten ürünün normalde olan fiyatına bir de sırf markalı olduğu için %40’lara kadar zam gelebilmektedir. Sizlerde eğer çok ihtiyacınız varsa fiyatları daha orta halli markalardan alışveriş yapınız.

  • Sudan ve Elektrikten Tasarruf ediniz.

Evlerinizde ve iş yerlerinizde ki elektrik ve su faturalarını izleyerek bir daha iyi tasarruf yapmanız halinde ne kadar paranın ele geçebileceğini hesap edin. Elektrikli cihazlarınız ile işiniz bitiğinde fişlerini prizden çıkartınız. Su kullanımında da musluğu daha kısık ayarlarda açınız ve duşunuzu daha kısa sürelerde bitirin. Böylece kendinize küçük meblağ da uzun sürelerde iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

  • Kredi Kartlarından Kurtulun

Artık insanlar ceplerinde para varken bile harcamalarını kredi kartı ile yapmaktadır ama siz öyle yapmayın çünkü kredi kartlarını takip etmediğiniz anda kredi kartı borcunun karşınıza geldiğin de bu da ne diyebilirsiniz. Hatta kredi kartlarınızın taksit yapma özelliğini de kapatınız.