Portekiz’e Gerçekleştirilen Gayrimenkul Yatırımlarında Türkiye Üçüncü Sırada

2013 yılından bu yana Türk yatırımcılar tarafından Portekiz’e gerçekleştirilen gayrimenkul yatırımları 300 milyon Euro’yu aşarken, son zamanlarda alınan konut sayılarında da artış görülmeye başlandı. Son 2 yıl içerisinde toplamda 200 adet Türk aile Portekiz’de konut satın aldı.

Paladin Yatırım’ın kurucu ortaklarından biri olan Murat Coşkun konu hakkında açıklamada bulunarak, diğer Avrupa ülkelerine nazaran Portekiz’in daha makul şartlarda yapılan yatırımlar ile oturum izni vermiş olduğunu ifade etti. Portekiz’de 500 bin Euro civarında bir yatırım ve yılda 7 gün kadar kalmak şartı ile oturum izni imkânı tanındığını dile getiren Murat Coşkun, 30 yıldan daha eski ve kentsek dönüşüm için uygun olan konutlarda ise fiyatların 350 bin Euro’ya kadar düştüğünü açıkladı.

Murat Coşkun ayrıca konuşmalarında, konut yatırımlarının yanında Yıldırım Holding’in yük limanları için ve Global Holding’in yolcular için yapmış olduğu yatırımların da bu rekor yatırım oranlarında etkisi olduğunu açıkladı. Coşkun, bunların yanında özellikle de Portekiz’e turizm sektörü için yatırım yapmak niyetinde olan firmalar ile de sınırlı kalınmadığını açıklamalarına ekledi. 

Portekiz’in son zamanlarda Avrupa’nın gayrimenkul pazarlarından daha fazla getiri imkânı sağladığını da dile getiren Murat Coşkun, hem prim hem de kira getirisi beklentisi ile satın alınmış olan konutların bir yılda kazandırdığı getirisinin konutun bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterdiğini ve yıllık yüzde 4 civarında olduğunu belirtti.

Murat Coşkun Çin’in, tüm dünyadaki gayrimenkul sektörünü canlandıran en önemli ülke olmakla beraber, Portekiz’in yabancı yatırımcıları arasında ilk sırada yer aldığını da açıkladı. Çinlilerin ardından, Portekiz’e en çok yatırım yapan ikinci yabancı millet ise Brezilyalılar olarak belirlenirken üçüncü sırada Türklerin yer aldığı ifade etti.