Sahtekarlığın Böylesi Görülmedi!

2017 yılı itibariyle artan et fiyatları, restoranların farklı yöntemler deneyerek müşterilerini kandırmaya başlamalarına ortam yarattı. Kilogramı 50 Türk Lirası’na kadar ulaşan et fiyatları sonrasında bazı restoranlar soya kıymasını, tavuk eti ile karıştırıp lohusa şekeri sayesinde renklendirerek ‘et döner’ altında satmaya başladı.

Son dönemlerde yaşanan enflasyon artışı, en çok et fiyatlarına yansımıştı. İthal olarak besilik hayvan getirerek çözüm arayan hükümet, et fiyatlarını düşürmeyi başaramamış, zincir marketler de et fiyatlarının yükselmesine önemli ölçüde destek olmuştu. Artan et fiyatları, piyasadaki sahtekârlara da dolandırıcılık için ortam yarattı.

Bir döner esnafı, son 2 yıldır sektör içerisinde sahte ürünlerin tavan yaptığını, vatandaşın da bu sahtekarlıktan haberdar olmadan et döner yediğini zannettiğini ifade etti. 7-8 Türk Lirası gibi ekonomik rakamlara İstanbul’da et döner satışının mümkünatının olmadığını ifade eden restoran yetkilileri, ucuz olarak satılan bu et dönerlerin içerisinde olmaması gereken bir çok ürünün yer aldığını ifade etti.

Sahte olarak hazırlanan dönerlerin içerisinde hayvanların iç organlarının, bağırsaklarının, hayvan tırnaklarının, tavuk kırıntılarının, soya kıymasının yer aldığını ifade eden sektör çalışanları, elde edilen ürünün et olmayacağını, bu ürüne lohusa şekeri ile renk vererek vatandaşa sattıklarını ifade etti.

‘Ucuz etin döneri olmaz’ yorumunda bulunan yetkililer, devletin bu konu hakkında çalışma yapması gerektiğini, bu tarz uygulama yapan kafe ve restoranların halk sağlığını tehdit altına sokmak sebebi ile ağır cezalar ile karşılaşmalarının gerektiğini, durumun bir an önce kontrol altına alınması gerektiğini belirtti.