Tatile Gidecekler Dikkat! Devre Tatil ve Devre Mülk Alırken…

Son dönemlerde yükselen bir ivme ile artan dolandırıcılık vakaları arasında devre tatil ve devre mülk satış sözleşmesi sahipleri yer almaya başladı. Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, sadece bir şehirde 300 kişinin devre mülk mağduru olduğunu ifade ett.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, son dönemlerde devre tatil ve devre mülk satışları sebebiyle 300’den fazla kişinin mağdur olduğunu, bu dolandırıcılık temelli satışlara son verilebilmesi için etkin bir denetimin başlaması gerektiğini belirtti.

Tüketici Kanunu’nda yer alan emredici hükümler doğrultusunda, tüketicilerin satıştan bir gün önceye kadar bilgilendirilmesi gerektiği, lakin aynı gün satış yapıldığını belirten Yılmaz, satışların resmi olmadığını, tüketicilere hiçbir cayma bildirimi verilmediğini, imar iznine sahip olmayan parsellerin satış sözleşmeleri içine alındığını belirtti.

Önleyici denetim çalışmalarının başlaması için ellerindeki mağdur listelerini paylaşmaya hazır olduklarını belirten Yılmaz, devre mülklerin tüketicilere zamanında hiç teslim edilmediğini, bu satışı yapan kişilerin haksız kazanç sağladığını, konu hakkında mahkemelerden para iadesi kararı çıkması halinde, şirketlerin kasayı boşaltıp, yeni bir isimle tekrar şirket kurarak aynı usulsüzlüklere devam ettiğini ifade etti.

Türkiye genelinde devre mülk ve devre tatil satışları sebebiyle dolandırılmış olan binlerce kişi olduğunu düşündüklerini belirten Yılmaz, sadece Yalova’dan Tüketiciler Derneği’ne 300’den fazla başvuru yapıldığını, bu satışların sonlanması için bir denetim yapılması gerektiğini, bu denetim için hazırlanan mağdur listelerini paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.