Tofaş’tan Beklenmedik Karar! Linea’nın Üretimi Durduruldu!

Türkiye’de trafikte en çok karşılaşılan otomobiller arasında olan ve sıfır kilometre otomobil olarak birçok Türk vatandaşının ilk aracı olma özelliğini taşıyan Linea için Fiat üretim durdurma kararı aldı. Fiat Linea, bugün son kez üretildi.

2007 yılında Tofaş’ın üretimine başladığı, üretildiği süre boyunca da Türkiye’de birçok satış rekorunu alt üst eden, hem taksicilerin, hem de araç kiralama şirketlerine ve özel sektör firmalarındaki filoların vazgeçilmezleri arasında giren Linea, bugün son kez üretildi.

10 yıldır seri bir şekilde üretimde olan Fiat Linea, bugün son kez üretildi. İlk günden bu zamana kadar uygun fiyatı sebebiyle ve donanımlar, ekonomik motor seçenekleri ve sorunsuzluğu ile Türk vatandaşının vazgeçilmezleri arasına giren Linea, bugün Bursa’daki fabrikasında yapılan törenle son kez üretildi.

İlk satışa çıktığı dönemde sahip olduğu uygun fiyat sebebiyle birçok vatandaşı sıfır kilometre taşıt sahibi yapmayı başaran Linea’nın ikinci nesli de çok rağbet görmüş, 2008 yılında AutoBest ödülüne sahip olmuştu. Linea, artık Arjantin’de Cronos adı ile üretime devam edecek.

Türkiye’de yıllık 60 bin adet üretilen, 2012 yılında gerçekleştirilen yenilenme sonrasında da üretimi devam eden Linea, özellikle taksiler ve filolar tarafından vazgeçilmez bir konuma yükselmiş, 10 yılda 500 binden fazla üretim rakamına ulaşmıştı.

Linea’nın üretiminin durdurulması gerekçesi olarak da Tofaş’ın Egea üretimini artırma yapabilmek adına olduğu ifade edilirken, Linea’nın üretimi artık sadece Fiat’ın Arjantin fabrikasında Cronos adı ile üretilecek.