Türk Traktör’den KOBİ’lere Büyük Ceza!

Türkiye’deki en büyük sanayi kuruluşları arasında önemli bir konuma sahip olan Türk Traktör, son zamanlarda önemli bir tedarkçi krizine ortam yarattı.

Bir gazetede yayınlanan habere göre Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşları arasında olan Türk Traktör, son dönemde mal tedariki yaptığı KOBİ’lere yüksek tutarlarda ceza kesiyor ve ödemelerini geciktiriyor. Bu durum ülke genelinde birçok KOBİ’nin zarara uğraması için ortam yarattı.

Türk Trafiktör tarafından 2011 yılına kadar geriye gidip, KOBİ’lere yüz binlerce Türk Lirası tutarında ceza gönderimi gerçekleştirildi. Alacaklı konumunda olan KOBİ’lere Türk Traktör tarafından yapılacak ödemeler de bu cezaların düşülerek gerçekleştirilmesi de farklı bir krizi beraberinde getirdi.

KOBİ’ler ile Euro üzerinden alışveriş gerçekleştiren Türk Traktör, bir diğer kredizi de bu alanda yarattı. 4,3 Türk Lirası’nın üzerinde olan Euro kuruna rağmen şirket, gün içerisinde yaptığı açıklamada bugün 4,2 Türk Lirası üzerinden işlemde olan Euro kurunu 3,6 Türk Lirası’na indirerek işlem yapacağını ifade etti.

Türk Traktör yetkililerine yöneltilen soruya ise; 280’den fazla yerli ve yabancı tedarikçinin bulunduğunu belirten Türk Traktör şirket yetkilileri, sorulan sorulara detaylı bir cevap verebilmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

İddialar ile alakalı yöneltilen soruya şirketin halka açık olduğunu, tüm operasyonların da idari kurumlar tarafından denetlenmekte olduğunu belirterek yanıt veren Türk Traktör şirket yetkilileri, sorulan bu bilgilerin ticari sır niteliği taşıdığı, bu yüzden yönetim ve bilgilendirme politikası ve tabi olunan mevzuat gereğince açıklama yapamayacaklarını ifade ettiler.