Türkiye’nin 5 Devi Halka Arza Hazırlanıyor!

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yüzde 20 olan yerli yatırımcı şartının yüzde 10’a düşürülmesi ile birlikte 5 Türk firması halka arz için hazırlanıyor.

EnerjiSA, Medical Park, Şok Market, Memorial ve Defacto’nun yakın dönemde halka arzı gerçekleştirilmesi bekleniyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş; yakın dönemde çok büyük arzların gerçekleşeceğini, bu arzların milyar dolarlara tekabül edebileceğini, bu arzlar için sermaye piyasası araçları için yurt içi yatırımcılara ayrılacak olan miktarlar için yeni bir düzenleme yapıldığını ifade etti.

Yüzde 20 olarak uygulanmakta olan yerli yatırımcı payının yüzde 10’a çekildiğini ifade eden Ertaş, bu karara ek olarak ihtiyaç olması halinde bu oranın aşağı ya da yukarı yönlü hareket edebileceğini, bu sayede büyük şirketlerin İstanbul Borsası’nda halka arzının daha da kolaylaşacağını ifade etti. Gerekli görülmesi halinde bu oranların yüzde 0’a yakın oranlara kadar çekilebileceğini, satışı kolaylaştırabilmek adına bir düzenleme yapıldığını, büyük halka arzların Türkiye’de satışını kolaylaştırabilmek, bu şirketlerin halka arzını teşvik edebilmek adına bu düzenlemenin hayata geçirildiğini ifade etti.

Yapılan düzenlemelerin ana hedefinin şirketlerin yurt dışına yönlenmesinin önünü kapatmak olduğunu ifade eden Ertaş, şirket isimlerinin şirketler tarafından doğru zamanda Kamuyu Aydınlatma Platformu vasıtası ile duyurulacağını ifade etti.

Bu zamana kadar yapılan açıklamalar arasında ise Ünlü & Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü’nün 2018 yılında 3,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmesini planladıkları ve aralarında EnerjiSA’nın, Medical Park’ın, Şok Market Zinciri’nin, Memorial’ın ve Defacto’nun yer aldığı şirketler yer alıyor.