Türkiye’nin Otomobili İçin İmzalar Külliyede Atılacak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 11 Mayıs 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Türkiye’nin Otomobili Projesi için şirket sözleşmesinin imzalanacağını, aynı gün şirketin genel müdürünün de açıklanacağını ifade etti.

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Gençlik Festivali’nde otorum moderatörlüğü yapan Bakan Özlü, TUBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve KOSGEB Başkan Yardımcısı Salih Tuna Şahin ve gençlerle bir araya geldi. Burada gerçekleştirdiği konuşmasında Türkiye’nin bilim merkezi, dijital sanayi ülkesi ve teknoloji üssü olması için bakanlık olarak çalışmalara devam ettiklerini belirten Bakan Özlü, tüm çalışmaların bu üç adet ana eksen üzerinde şekillendirildiğini ifade etti.

Son 1.5 yıllık süreçte Türkiye’deki sanayi sektörlerinin dijital dönüşümü için yol haritasının çıkartıldığını belirten Bakan Özlü, Türk sanayisi için dijital dönüşümün 6 farklı bileşenden oluşturulduğunu, yol haritasının artık tamamen hazır olduğunu, yakın vakitte uygulamaya geçileceğini belirtti.

Türkiye’nin Afrin’de güvenlik operasyonuna ek olarak Antartika’da da bilim üssü kurmak adına çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Bakan Özlü, 2019 yılında üçüncü sefer olarak Antartika’ya bir sefer düzenleneceğini ve bilim üssünün kurulacağını belirtti.

Türkiye’nin Otomobili Projesi hakkında da bilgi paylaşan Bakan Özlü 11 Mayıs’ta şirket sözleşmesinin imzalanacağını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde atılacak imzalardan sonra şirketin genel müdürünün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını belirtti.

Gençlere kendi işlerini kurmaları yönünde tavsiyelerini ileten Bakan Özlü, aynı zamanda TUBİTAK bünyesinde de hayata geçirilecek olan yeni bir burs programı hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.