Varlık Fonu’na Yurt Dışından İlgi Büyük

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’deki önemli firmaların Varlık Fonu’na aktarılması ile birlikte yurt içinde olduğu kadar yurt dışından da bir çok olumlu tepki geldi.

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan, konu ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Varlık Fonu’nun dünyanın her yerinden yatırımcaların olumlu ilgi gösterdiğini dile getiren Bostan, üç farklı ülke ile niyet anlaşması yapılması konusunda önemli adımlar atıldığını aktardı. İslami Finans konusunda da çalışmalar yapacaklarını söyleyen Bostan, Varlık Fonu’nun ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlayacağını ve daha büyük projelere kaynak sağlanma amacı olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Geçtiğiz ay içerisinde Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, Türk Hava Yolları, Halkbank, Borsa İstanbul, Türksat ve ETİ Maden’in hazineye ait hisselerinin tamamının 49 yıllığına Türkiye Varlık Fonu bünyesine katılması ile birlikte dünyanın diğer ülkelerinden olan ilgiyi artırdığına dikkat çeken Bostan, önümüzdeki süreç içerisinde strateji planlarının belirlenmesi ile birlikte Bakanlar Kurulu’na sunulacağını aktardı.
New York, Londra gibi dünyada önemli finans merkezleri olan yerlerden yoğun ilgi gördüklerini aktaran Bostan, özellikle yatırım bankalarından sık talepler aldıklarını aktardı. Türkiye’nin metfaaleri doğrultusunda Varlık Fonu ile birlikte önemli bir adım attıklarını dile getiren Bostan, iş modelleri ve ortaklıklar ile birlikte Türk ekonomisine önemli katkı sağlayacaklarını aktardı.

Türkiye Varlık Fonu’nun önemli bir amacının Türkiye’ye yatırım çekebilmek olduğunu aktaran Bostan, ilerleyen aşamalarda yapılacak iş birlikleri ile birlikte farklı ülkelerde yatırım yapılabileceğini ifade etti. Risk yönetimi konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını aktaran Bostan, önemli danışmanlık şirketleri ile birlikte bir çalışma modeli ve süreçler hakkında analiz yaptıklarını dile getirirken, uluslararası kredibilite açısından atılacak olan adımlara önem verdiklerini açıkladı.