Yüksekova’da Terör Mağdurlarına Konut Müjdesi

TOKİ tarafından, Hakkâri Yüksekova’da PKK’lı teröristler tarafından saldırıya uğrayıp evleri hasar gören aileler için, inşasına başlanan bin 830 adet konutun bu yılın sonunda kadar tamamlanması bekleniyor.

Hakkâri’ye bağlı Yüksekova ilçesinde PKK’lı terör örgütü mensupları tarafından saldırıya uğramaları nedeniyle evleri ağır hasar görmüş olan mağdur aileler için TOKİ tarafından 830 adet konut yapımına başlandı. Başlanılan bu konut projesinin ise bu yılın sonuna doğru bitmesi planlanıyor. Evleri ağır hasar görmüş ve yaşanamayacak duruma gelen aileleri daha fazla mağdur etmemek ve bu konutları o ailelere dağıtabilmek adına Esenyurt Mahallesi’nde yoğun bir çalışma gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda yüklenici firma ekipleri, o bölgede yer alan yolları açarak temel çalışması gerçekleştirdi. İş makineleri ve kamyonlara yüklenmiş olan hafriyatlar ise, konut alanının dolgusunu yapmak üzere belirlenen bölgelere doğru taşındı.

Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili olarak görev yapan Mahmut Kaşıkçı, bu konu üzerine bir açıklamada bulundu. Mahmut Kaşıkçı yapmış olduğu açıklamasında, terör örgütü mensuplarının yol açmış olduğu hasarları giderebilmek adına ilçenin birçok bölgesinde gerçekleştirilen çalışmalar son sürat hızla devam ettiğini belirtti. mağdur olan aileleri, ağır hasarlı ve az hasarlı olmak üzere ayırdıklarını da belirten Mahmut Kaşıkçı, evleri az hasarlı olan terör mağdurlarına evlerinin bedellerini ödemeye başladıklarını ve hatta evin içindeki eşyaların bide bedelini ödediklerini dile getirdi. Kaşıkçı ayrıca, bu çalışmaların, zarar tespit komisyonu tarafından gerçekleştirildiğini ifade ederek,  evleri ağır hasarlı olan terör zedelere, kaç metrekare bir eve sahipseler, TOKİ tarafından yapılan konut projesinde de aynı metrekareye sahip olan konutun verileceğini ve bu yılın sonunda konutların teslim edileceğini açıklamalarına ekledi.