Zamları Erken, İndirimleri Geç Uygulayan Akaryakıt İstasyonlarına Yakın Takip!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’deki akaryakıt sektörüne dair önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Yılmaz, yaptığı açıklamada Türkiye sisteminde artık bir litre dahi kaçak akaryakıt kalmadığını kaydetti. Bazı şirketlerin serbest piyasa şartları sebebi ile maliyetine ya da maliyetinden daha ucuza satış işlemi gerçekleştirdiğini, rekabet bozucu herhangi bir eylemlerin ortaya çıkması halinde ise tavan fiyat kararının kayda geçeceğini kaydetti.

Otomasyon sistemleri sayesinde Türkiye’deki kaçak akaryakıt ile olan mücadelenin başarıya ulaştığını belirten EPDK Başkanı Yılmaz, sistem içerisinde artık hiç kaçak akaryakıtın kalmadığını, sisteme kaçak akaryakıtın dahil olması ile bunu yakından takip edebildiklerini kaydetti.

Serbest piyasa şartları sebebiyle bazı firmaların gerek rekabet ortamı yaratmak, gerek marka oluşturmak, gerekse reklam yapmak amacı ile maliyetine ya da maliyetinden de aşağıda satış işlemi gerçekleştirebildiklerini kaydeden EPDK Başkanı Yılmaz, bu durumları yakından takip ettiklerini, rekabet bozucu bir durum olmadığı sürece serbest piyasa şartları gereğince herhangi bir müdahalede bulunmadıklarını kaydetti.

EPDK’nın karar alma mekanizmasının hızlı işlediğini kaydeden Başkan Yılmaz, özellikle benzin, motorin ve gaz fiyatlarında zam ve indirim dönemlerinde akaryakıt satışı gerçekleştiren bayileri yakından takip ettikleirni kaydetti. Zammı erkenden yansıtmaya başlayan bayiler olduğu gibi, indirimler için de geciktirme yapan bayilerin olduğunu kaydeden Yılmaz, zammı yarım saat erken uygulayan firmanın 100 Litre’lik fazla satışında elde edeceği 5 TL’lik en kazanca bu işlemlerin değmeyeceğini ifade etti.

Yılmaz gerçekleştirdiği açıklamalar kapsamında 15 Temmuz 2016 gecesinde, darbe girişiminin yaşandığı saatlerde bazı akaryakıt firmalarının satışlara zam yaptığını, bu zam uygulaması yapanların tek tek tespit edildiğini, bazılarına ceza kesildiğini, bazılarına da lisans iptali gerçekleştirildiğini kaydetti.