Elektrik Faturalarında Kredi Kartına Taksitlendirme Dönemi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı elektrik faturaları için yeni döneme kapılarımızı açtığımızın müjdesini verdi.

Ülkemizde 8,5 milyon adet elektrik abonesi mevcut durumda. Elektrik faturası aylık olarak 82 Türk Lirasını geçen vatandaşların faturalarına kredi kartı ile taksit imkanı sunulacak.  Bakanlıktan gelen bilgiye göre dağıtım firmaları ile vatandaşlar arasında imzalanacak sözleşmeler ise standart gelecek.

Ülkemizdeki enerji üretiminde vatandaşların lehine çalışmalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu söz konusu yeni yönetmelik Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) dahilinde hazırlanıp, devrim gibi müjdenin geldiği konuşulanlar arasında yer almakta.

Barış Şimşek’in yaptığı habere göre vatandaşlar ile elektrik firması arasındaki imzalanacak olan sözleşmeler standart olarak verilecek. Ülkemizdeki bütün elektrik abonelerine ilişkin düzenlenmiş olan söz konusu yönetmelikte aylık olarak 82 Türk Lirasından daha fazla elektrik faturası gelen vatandaşlar faturalarını taksitlendirebilecek. Ancak iki taraf arasında yapılan sözleşmeler maksimum 2 yıl süreli olacak.

İki tarafında yaptığı anlaşma süreleri belli olacak şekilde de yapılabilir, belirsiz olacak şekilde de. Fakat anlaşma süresi belli olacak şekilde yapılan durumlarda anlaşma 2 seneden fazla olamayacak. Yapılan sözleşmelerde vatandaşlara çeşitli ek bedellerin de olabileceğine dair kararlara da yer verilmesine ilişkin EPDK elektrik firmalarını da sınırlayacak bir takım maddeler getirdi. İki tarafında imzaladığı sözleşme kurul tarafından onaylı ve yasalarca tahsili zorunlu olan fon ve vergilerden meydana gelecek. Bahsettiğimizin dışında herhangi bir ek bedel söz konusu olmayacak.