EPDK 3 Farklı Şirkete 490 Bin Türk Liralık Ceza Verdi!

Son zamanlarda piyasada yapmış olduğu yeni düzenlemeler ile güven ortamı oluşturan Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’ndan (EPDK) yeni bir uygulama başlattı.

Piyasada mevcut durumda olan ancak yeterli koşullarda bulunmayan firmalar hakkında kesin kararlar uygulanıyor. EPDK doğalgaz ve elektrik firmalarının işlerini en güzel ve en iyi derecede yapmaları için cezalara tabi tutarak oluşan güven ortamının yok olmaması için uğraşıyor. Hatta gerekli gördüğü durumlarda lisansların iptal edileceği hakkında açıklama yapan EPDK çalışma koşullarında istenilen özveriyi vermeyen ve bunu hissettirmeyen firmalar için katı kuralların söz konusu olacak gibi görünmekte. Bugün yayınlanan habere göre EPDK 490 bin Türk Lirası tutarında 3 firmaya ceza kesti.

Ceza Sebepleri Neler?

Otomasyon sistemine karışması, istasyonlarda gizli tanklar barındırması, sistemlerin çalışmaması, akaryakıta benzemeyen ürünlerin kullanılması, tekrardan satış hedefi ile yakıt satışının yapılması EPDK’nın ceza kesme sebepleri arasında bulunuyor. Marker düzeyinin geçerli seviyede olmamasının da ceza sebeplerinden biri olarak gösteren EPDK akaryakıt firmalarından kurallarını esirgemedi ve ağır ceza yaptırımları uyguladı.

Yazılı Savunma Talebi

490 bin Türk Lirası ceza verilen 3 akaryakıt firmasından yazılı savunma talebinde bulunuldu. EPDK söz konusu 3 şirket dışında yine aynı sebeplere benzer özellikler gösteren ihmalkarlıklar ve kurallara uyulmamasından ötürü 4 farklı firmadan daha yazılı savunma talebinde bulundu. Bunlardan farklı olarak 1 firmanın da dağıtıcı lisansının iptali istendi.