Lisanslı Elektrik Üretimi Yükseldi!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından bu yılın temmuz dönemine ilişkin ayı elektrik piyasası raporu yayınlandı. Buna göre Türkiye’deki lisanslı elektrik üretimi söz konusu dönemde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,7 oranında yükselerek 28 milyon 489 bin megavatsaate ulaştı.

Lisanslı elektrik üretiminin doğalgazdan karşılanan kısmı yaklaşık olarak yüzde 37,4’e, ithal kömürden karşılanan kısmı yüzde 18,7’ye, barajlı hidroelektrik santrallerinden karşılanan kısmı yüzde 16,4’e, linyit santrallerinden karşılanan kısmı ise yüzde 13,6’ya tekabül etti. Bu kaynakların devamında ise asfaltit, taş kömürü, jeotermal, rüzgar ve akarsular yer aldı.

Lisanslı Elektrik Üretimi Yükseldi!

Temmuz döneminde doğalgaz santrallerindeki elektrik üretimi yüzde 5,13, rüzgar santrallerindeki elektrik üretimi ise yüzde 28,2 oranında düşüş gösterdi. Ancak ithal kömürde elektrik üretimi yüzde 7 oranında, hidroelektrik santrallerinde elektrik üretimi yüzde 27,8 oranında, akarsu santrallerindeki elektrik üretimi ise yüzde 8,8 oranında yükseldi. Bunun sonucunda ise lisanslı elektrik üretimi geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 1,7 oranında artış göstererek 28 milyon 489 bin megavatsaat seviyesine ulaşmış oldu.

Elektrik Abone Sayısı Yükseldi

Aynı dönemde elektrik abone sayısı incelendiği zaman geçen seneye göre yüzde 3,6 oranında artış meydana geldiği gözlemlendi. Bunun sonucunda da toplam abone sayısı 43 milyon 349 bine çıktı. Ticarethane tüketicilerinin sayısı yüzde 4,8 oranında yükselirken, aydınlatma tüketicilerinde bu rakam yüzde 3 oranında, tarımsal sulama tüketicilerinde yüzde 3,5 oranında, mesken tüketicilerinde ise yüzde 3,3 oranında artış gösterdi.