Zorunlu Trafik Sigortasında Fazla Ödeyenlere Ücretleri İade Edilecek!

Yarın itibariyle uygulamaya girecek olan zorunlu trafik sigortası ödemelerindeki tavan fiyat uygulaması sonrasında son 11 ay içerisinde sigorta yaptırmış olanlar fark ücretlerini temin edebilecekler!

Hükümet tarafından yapılan girişimlere sigorta camiasından cevap gelmeyince, tavan fiyat uygulaması yürürlüğe konuldu. 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle uygulamaya geçecek olan zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması, hem yeni sigorta yaptıracakların yüzünü güldürecek, hem de son 11 ay içerisinde sigorta yaptırmış olanların yüzünü güldürecek.

Otomobil sahiplerini oldukça yakından ilgilendiren bu uygulama sayesinde, yıllık olarak ödenen Zorunlu Trafik Sigortası prim ödemeleri tekrar düzenlenerek tavan fiyat uygulamasına tabii tutuldu. Dönemsel artışlar ile birlikte oldukça yükselen zorunlu trafik sigortası prim ücretleri, Hazine tarafından yapılan uyarılara sigorta şirketlerinden herhangi bir cevap gelmemesi ve aynı zamanda haksız zam uygulamalarının rekabet ortamı yaratması ile birlikte zorlu bir sürece girmişti. Yapılan tavan fiyat uygulaması ile birlikte, artık otomobil sahipleri zorunlu trafik sigortası yaptırırken daha rahat bir ödeme yöntemi izleyebilecekler.

Hazine tarafından yapılan indirim çağrılarına cevap vermeyen sigorta firmaları, uzun süren süreçler içerisinde oldukça önemli miktarlarda zamlar yaparak, motorlu taşıt sahiplerini zor duruma sokmuştu. Yapılan zamlardaki haksız kazanç, Hazine tarafından fark edilmesi ile birlikte devlet olaya el koyarak zorunlu trafik sigortası uygulamasında tavan fiyat uygulamasını başlattı.

Bahsi geçen bu düzenleme ile birlikte, sigortasının bitiş tarihine en az 1 süre kalmış, yani son 11 ay içerisinde sigorta yaptırmış olan vatandaşlar da faydalanabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılıyor. Bu düzenlemeler yürürlüğe girerse, otomobil sahipleri ödedikleri fazla ücretleri iade alabilecekler.