Findeks Rengi Sarı Olması Ne Anlama Gelir?

Kredi notu kişilerin kredi alabilmeleri için elde etmeleri gereken minimum puan olarak nitelendirilmektedir. Hal böyle olunca kişiler de kredi alabilmek için sürekli olarak kredi puanlarını güncellemekte ve kredi alabilmek için çaba göstermektedirler. Kredi puanınız kredi ile alakalı işlemler yapmaya başladığınız ilk andan itibaren güncellenmeye başlanmaktadır. Kredi puanınızın geçerli olup olmadığını öğrenmenin bir diğer yolu da Findeks’tir. Bankalarla çalışmaya başladığınız günden itibaren değil, bankalarla krediye yönelik bir işlem yapaya başladığınız andan itibaren kredi puanı oluşmaya başlamaktadır. Findeks de ülkemizde kredi puanını denetleyen bir yapı olarak dikkat çekmektedir. Pek çok kişi ülkemizde kredi notu sorgulama işlemi için Findeks’i tercih etmektedir.

Kredi Puanları Nasıl Öğrenilmektedir?

Kredi ile ilgili işlem yapmaya başladığınız ilk andan itibaren kredi puanınız oluşmaya başlar demiştik. Bu kredi puanı siz kredi kullandıkça, kredi kartınız ile harcamaya devam ettikçe sürmektedir. Çok sayıda kişi ülkemizde kredi kartları kullanmakta ya da kredi ile ilgili olarak işlem yapmaktadır. Hal böyle olunca düzenli olarak bir kredi puanları oluşmakta, bankalar da bu kredi puanlarına bakarak kişilere kredi verip vermeyeceklerinin kontrolünü yapmaktadırlar. Elbette, bu puanların bir sistem üzerinden dışarıya aktarılması gerekmektedir. Bu puan sistemi ise Findeks adı altında tüketici ile paylaşılmaktadır. Findeks’te ise kredi puanınız sınırlamalara göre sıralanmaktadır.

Kredi Puanınızın Sarı Olması Ne Anlama Gelmektedir?

Kredi puanınız düşük ise kredi renginiz sarı olarak dikkat çekmektedir. Genellikle 700 ile 1500 arası puana sahip olan kişilerin baremde gösterilen rengi sarı olarak dikkat çekmektedir. Kişiler sarı renkte puanlama rengine hakim olan kişilerin kredi alması oldukça zor olacaktır. Zira, bu sizin az riskli grupta olduğunuzu göstermektedir. Kişiler kredi puanlarını iyi düzeye çekene kadar genellikle kredi almaları oldukça zordur ve bu sebepten ötürü de birçok kişi bankalardan kredi alamamaktadır. Dolayısıyla sarı baremde bir kredi notuna sahipseniz bu noktada yapmanız gerekenlerin başında kredi puanınızı yükseltmeniz gerekmektedir. Bu noktada kredi puanınızı yükselttikten sonra ise bankalara kredi almak için başvurabilirsiniz.