Kredi Erken Kapatma Cezası Alınır mı?

Banka ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da konut kredisi kullandığınız da belirli bir süre vade içerisinde geri ödemelerinizi yapabilme imkanınız söz konusu. 36 ay, 48 ay, 120 ay gibi vadeler de olan zaman zarfı içerisinde kullanılan kredilerin geri ödemelerinizi tamamlayabilirsiniz. Hatta yeri gelmişken belirtelim ki kredi kullanımını cazip hale getiren etmenlerden birisi de bu. Temin ettiğiniz kredide anlaştığınız vade de geri ödemek zorunda değilsiniz, erken ödeme yapabilirsiniz. Fakat tüketicilerin bu alanda aklını karıştıran sorunlardan birisi de erken ödeme cezası ile karşılaşıp karşılaşmayacağı.

Kredi Erken Kapatma İşlemi

İhtiyaç diğer adı ile tüketici kredisi kullandı iseniz herhangi bir cezai işlem ile karşılaşmazsınız. Üstelik buna ek olarak ihtiyaç kredisi erken kapatma işleminiz de indirim hakkınızdan yararlanabilirsiniz. Banka kredi faiz oranları aylara bölerek tarafınızdan tahsil etmektedir. Sizin kredinizi erken kapamanız bankanın kazanç oranının düşeceği anlamına geldiğinden birçok banka caydırıcı etmen olarak ceza sistemini uygulamaktadır.

Özellikle taşıt ve konut kredilerinde ceza ödemesi yapmanız gerekiyor. 120 ay vadeli konut kredinizin 70 ay vade kalırken kapamanız bankanın 70 ay faiz kazancı elde edemeyeceği anlamına geliyor. Genel olarak banka kredi rakamının kalan tutar üzerinden %2’lik oranda ceza alacaktır. 36 ay vadeden az kredi kullanımlarında ise alınan ceza bedeli kalan borcun %1’ini geçmeyecek şekildedir.

Kredi temin ettiğiniz banka şubesine giderek ya da günün her saati aktif olarak hizmet veren müşteri hizmetlerini arayarak kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Ne kadar ceza vermeniz gerekecek, kredi kapatmada istenilen diğer şartlar neler, evrak sunmanız gerekiyor mu gibi tüm soruların cevabını anında bulabilirsiniz.