Kredi Kayıt Bürosu’ndan Kayıt Sildirmek Mümkün mü?

Kredi Kayıt Bürosu’na kişilerin kredileri ile ilgili bilgiler kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtların kişilerin isteğine göre silinmesi mümkün değildir. Bu nedenle KKB’den kayıt sildirme gibi bir hizmetten yararlanarak sicil temizlenememektedir. Kredi Kayıt Bürosu’nda kayıtlı olan bilgiler 5 yıl boyunca saklanmaktadır. Kredi kart borç ertelemesi, ödenmemesi ya da yasal takip gibi durumların kişilerin siciline olumsuz etkisi olurken, bu tür durumları yaşayan kişiler için Kredi Kayıt Bürosu tarafından bilgiler saklanarak, 5 yıl sonra silinmektedir.

Kişilerin kredi notu gibi durumlarına direk etki eden ve kredi notunu düşüren bu olayların silinmesi mümkün olmadığı için kişilerin kredi notunu yüksek tutması ve herhangi bir ihmalde bulunmaması gerekmektedir. Borçların zamanında ödenmesi Kredi Kayıt Bürosu açısından herhangi bir sorun yaşanmasını önleyecektir. Bu kapsamda da kolay bir şekilde işlem yapmak adına kredi notuna dikkat etmelidir.

Kredi Kayıt Bürosu bilgilerine ulaşmak için artık Findeks sistemin kullanılması gerekmektedir. Findeks sitesi üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemleri ile birlikte kişiler kolay bir şekilde kredi notunu öğrenebilecektir Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile sağlanan veriler sayesinde kişiler kolay bir şekilde Findeks üzerinden bilgi sağlayabilmektedir. Herkes ekonomik anlamda durumunuzu görüntülemek adına sunulan hizmetlerden yararlanabilir. Ancak hizmetlerin ücretli olduğu ise unutulmamalıdır.