Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi notu, konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyen herkesin karşısına çıkan bir puan türü. Kredi notu en sade tanımıyla bankaların, sizin ödeme alışkanlıklarınız ve mevcut borç durumunuz gibi bilgileri edinebileceği bir rapordur. Mevcut borç durumunuz, önceki borçlarınız, daha önce kullandığınız krediler, kullandığınız kredi kartları, kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeme düzeniniz, hatta fatura ödemeleriniz dahi bu raporda yer alır.

Kredi notu ya da diğer adıyla kredi skorunu oluşturan veriler KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ve TBB (Türkiye Bankalar Birliği) tarafından kayıt altına alınır. Bir bankaya kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda banka, sizi tanımak için kredi notunuzu inceler ve kredi / kredi kartı başvurunuzu bu doğrultuda değerlendirir.  Her bankanın kredi kullandırma kriteri farklı olduğundan, aynı kredi notuyla bir bankadan kredi çekebilirken başka bir bankadan çekemeyebilirsiniz.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu hesaplama işlemi tüm ödeme performanslarınız, kullandığınız kredi ve kredi kartlarının limitleri ve bankalara yaptığınız tüm ödemelerin birlikte değerlendirilmesiyle yapılır. Kredi skoru geniş bir zamana yayılmış bilgileri içerdiğinden kolay değişebilen bir puan değildir. Yaptığınız düzensiz ödemeler ve borçlarınız kredi notunuzu düşürürken, düzenli ödemeler kredi notunuzu yükseltir.

Kredi notunuz düşükse bunun yükseltmenin yolu düzenli ödemelere devam etmekten geçer. Kredi notunuzu yükseltmek için var olan borçlarınızı düzenli şekilde ödeyebilir ya da düşük limitli bir kredi kartı edinerek ekstrelerini zamanında ödemeye çalışabilirsiniz.