Kredi Notunu Dikkate Almayan Banka Var Mı?

Kredi notu günümüzde bankaların kredi verirken değerlendirmeye aldıkları en önemli kriterlerden birisidir. Eğer kredi kartı, bireysel kredi veya kredili bir mevduat hesabı kullanıcısı iseniz veya son 5 yıl içerisinde kapanmış bir krediniz varsa size aitte bir kredi notu mevcuttur. Bu notlar günlük olarak yapılan hareketler paralelinde güncellenmektedir. Eğer kredi notunuz 0 ise veya yoksa herhangi bir banka ile birlikte çalışmıyorsunuz ve hiçbir bankacılık ürününü kullanmıyorsunuz demektir. Ya da kredi notunuz düşükse geri ödeme konusunda bankada soru işaretleri olacaktır.

Bankalar kredi verecekleri kişilerin ödeme ve harcama alışkanlıkları hakkında kredi notu sayesinde fikir sahibi olmaktadır. Böylece geri ödeme ile ilgili risk hesaplaması yapabilmektedirler. Kredinizi sorunsuz bir şekilde ödeyebileceğinize ikna olamadıkları içinde talep riskli görünebilir, kabul edilmeyebilir.

Her bankanın sunduğu kredi çeşitleri, geri ödeme planları ve faiz oranları değişim gösterebilmektedir. Bazı bankalar kredi notu olmayan kişilere de kredi verebilmektedir. Bazı bankalar bunu kefil isteyerek yaparken, bazı bankalarda kişilerin gelirlerine ve çalıştıkları kuruma göre yapabilmektedir. Bir diğer değerlendirme unsuru da bankaya teminat göstermektir. Bu çekeceğiniz kredinin ödeme riskini düşüreceği için talebinizi olumlu değerlendirmekteler.

Teminatın kredi için uygunluk koşulları sağlayıp sağlamadığını banka kontrol etmek isteyecektir. Bankaya ait bir eksper gayrimenkulun krediye uygunluğunu ve değerini belirleyecektir. Belirlenen bu değerin %75’ine kadar konut kredisi,%50’sine kadar diğer kredilerden birini kullanabilirsiniz. Böylece kredi notunuz düşük olsa da kullanmak istediğiniz kredi evraklarıyla birlikte gayrimenkule ait tapuyu da dosyanıza ekleyerek kredi başvurunuzu yapabilir ve kredinizi kullanabilirsiniz.