Kredi Notu Öğrenmenin 3 Kolay Yöntemi!

Bankalardan kredi almak için kredi başvuru talebinde bulunulduğunda, bankalar ilk aşamada müşterilerinin finansal geçmişleri hakkında araştırma yapmaktadırlar. Bu kapsamda da ilk bakılan kredi notu olmaktadır. Banka kredi başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasını kredi notu belirlemektedir. Kredi notunun yüksek olması durumunda kredi alınabilmektedir. Eğer kredi notu düşükse kredi başvurusu olumsuz sonuçlanabiliyor. Peki bu kredi notu nedir, neye göre yükselir ve biz banka kredi notumuzu nasıl öğrenebiliriz?

Kredi başvurusu yaptığınız banka size net geliriniz, yaşınız, mesleğiniz, tüm iş deneyimleriniz, en son çalıştığınız iş süresi, medeni haliniz, eğitim düzeyiniz, ikamet adresiniz gibi her türlü araştırmaya tabi tutarak sayısal değerde bir kredi notu belirleyecektir. Bu kredi notu belirlerken geçmiş kredi kayıtlarına da bakılmaktadır. Bankalar arası hizmet amacıyla kurulan Kredi Kayıt Bürosu iş birliği ile kişinin tüm banka işleri ve kredi ödemeleri geçmiş kayıtları görülmektedir. Bankalar bu kayıtlar sayesinde müşteri hakkında ön fikir sahibi olup, bu kredi notunu tüm bu değerlerin ortak sonucu olarak belirlemektedir.

Kredi Notu Öğrenmenin 3 Kolay Yöntemi!

  • Kredi notu öğrenmenin yöntemlerinde biri Kredi Kayıt Bürosu’dur. Bunun için sisteme üye olunması gerekmektedir.
  • İkinci yöntem olarak ise bankaların internet bankacılık sistemlerinden kredi notu öğrenmektedir. Ancak bu yöntem ücretli hizmet vermektedir.
  • Bir diğer yöntem ise kredi başvurusu yaparken kredi notunun öğrenilmesidir. Bankaya kredi başvurusu yaparken ilgili çalışan kendi ekranlarından müşterilerin kredi notunu görebilmektedirler.