Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Yapılan kredi başvurularının olumlu sonuçlanması kredi puanına bağlıdır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bankalar arası ilişkilerinizi değerlendirerek kredi puanınızı hesaplayan sistemdir.

Kredi puanı hesaplanırken daha önceden kullandığınız ve kullanmakta olduğunuz kredi kartlarınız, ödediğiniz ve ödemekte olduğunuz faturalar, kredi ödemeleriniz ve tüm geçmiş ödemelerdeki düzeniniz, bankalarla olan ilişkileriniz baz alınır. Bütün bunların sonucu değerlendirilerek kredi puanınız hesaplanır. Kredi puanını aniden yükselen ya da aniden düşen bir şey değildir, bu süre uzun bir zaman dilimine yayılmıştır. Yani kredi puanınız düşükse aniden yükselmesini beklemek yanlıştır. Hiçbir şey yapmadan yükselmesini beklemek daha da yanlıştır. Çünkü bu puanın yükselmesi sizin bankalarla yaptığınız hareketliliğe bağlıdır.

Kredi puanınızı Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanır. KKB’nin resmi internet sitesine girip bu hesaplamayı siz de yapabilirsiniz. Bunun için önce KkB sistemine üyelik kaydınızın olması gerekmektedir. Sistem sizden telefon numarası onaylı kimlik bilgilerinizi isteyecektir.

Ayrıca kredi puanı hesaplamak için internetteki pek çok sitedeki linklerle de buraya ulaşabilirsiniz. Kredi puanınızı bilirseniz gene internet ortamından bankaların kredi oranlarını karşılaştırma yapabilir hatta online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.  Hangi bankadan kredi almak istiyorsanız o bankadan belli ücret karşılığında kredi puanı hesaplaması yaptırabilirsiniz.  Bu sistem başlarda tanıtım amaçlı ücretsiz kredi puanı sorgulama hizmeti veriyordu. Şimdilerde kredi puanı sorgulaması için 1 ile 15 TL arası bir ücret ödemeniz gerekiyor. Sistem sizin adınıza kaydetmiş olduğu son 18 aylık ödeme geçmişinize bakarak size puanınızı bildirir. Siz de puanınıza göre bankalara başvuru yaparsınız. Ancak bir bankaya yapmış olduğunuz başvuru puanınızdan ötürü red edilmiş olsa da başka bankaya aynı puanla yapacağınız başvuru kabul edilebilir.

Kredi puan durumunuz bankadan bankaya farklılık gösterebilir.  Ancak her yeni bankaya yapacağınız başvuru kredi notunuzu %25 düşürecektir. Bu da göz önünde tutulmalıdır. Kredi puanınız çok düşük ise, KKB’nin yeni güncelleme yapacağı zamana kadar ödemelerinize çeki düzen verip bu aşamadan sonra tekrar başvuru yapılması önerilmektedir.