Kredimi Ödeyemedim Kredi Notum Düşer Mi?

Kimi zaman kendimizi hazır hissettiğimizde bankanın yolunu tutar, kimi zaman da hiç gereği yokken sırf cebimizde daha fazla para olsun diye çekeriz banka kredilerini. Son zamanların en popüler krediler ev kredileri olmuş durumda. Aslında önceden ev sahibi olmak imkânsızken bizi karşılayan bu yeni sistem ile ödeme prensipli kişileri ev sahibi yapıyor. Süre 10 yıl gibi uzun bir süre olsa da ileride başımızı koyacağımız bir evimizin olması güzel. Ancak bazı durumlar kredi ödemelerimizin gecikmesine sebep olabiliyor.

Kredi Borcumu Geciktirdim Kredi Notum Düşer Mi?

Mesela çalıştığımız işimize güvenip çok büyük bir kredinin altına girmiş olabiliriz, yeni iş kuruyoruzdur ve getirisine güvenip kredi çekmiş olabiliriz. Kimi zamanda sağlık problemleri yüzünden zorunluluktan kredi çekmiş olabiliriz. Ancak bankalar bize kredileri verirken tüm ödeme yükümlülüğünü kabul etmiş oluyoruz ve kredi taksitlerini ne olursa olsun ödemek durumda kalıyoruz.

Kredimizi çektik, aciliyetimizi giderdik ve ya evimizi aldık. Buraya kadar her şey çok güzel. Ödemelerimize başladık düzenli ödemeye devam ettik ancak bir yerden sonra taksitlerimizi ödeyemez olduk. Bu durumda önce banka müşteri temsilcileri sonra avukatlar telefonlarımız ile bizi sık sık aramaya başlarlar. Üstüne üstlük gecikmelerden dolayı yansıtılan faizler de cabası.

Kredilerinizde yaptığınız gecikmeler ve avukatlık duruma düşmeniz kredi notlarınızın düşmesine sebep olur.  Kredi notunuzu yükseltmek 5 yıl gibi çok uzun bir zaman aldığı için elinizden geldiğince kredilerinizi düzenli ödemeye dikkat etmeliyiz.