Türkiye Finans’tan İş Kurmak İsteyenlere İşyeri Finansmanı!

Türkiye Finans Katılım Bankası, kendi işyerini açmak isteyen vatandaşlar için “iş yeri finansmanı” olanağı sunuyor. Bankadan aldığı nakit desteği ile iş yerini kuran vatandaş, akabinde finansman borcunu bankaya uzun vadelerde zorlanmadan ödeme fırsatı yakalıyor.

Türkiye Finans Katılım Bankası işyeri finansmanı kapsamında müşterilerine azami 84 aya kadar vade olanağı tanımaktadır. Müşterinin tercih ettiği vade dilimine göre banka tarafından uygulanan kar oranı farklılık arz etmektedir.

İşyeri Finansmanı Kar Oranları ve Örnek Hesaplama

Bankadan işyeri finansmanı uyarınca likidite edinen müşteri, 48 ay vadeye kadar aylık yüzde 1,39 seviyesinde kar oranına tabi olmaktadır. 49 ila 84 ay aralığında bir vade dilimi tercih ederek finansman edinmek ve bu finansmanı bahse konu zaman diliminde bankaya geri ödemek isteyen müşteriler için tatbik edilen kar oranı aylık yüzde 1,45 seviyesindedir.

Türkiye Finans Katılım Bankası işyeri finansmanı dahilinde 100 bin Türk Lirası finansman edinen ve edindiği finansmanı 84 ay vade ile bankaya geri ödemek isteyen müşteri için aylık taksitler 2 bin 274 Türk Lirası seviyesinde olacaktır. Vade sonunda müşterinin bankaya ödediği toplam ücret 191 bin 9 Türk Lirası düzeyinde gerçekleşecektir.

Türkiye Finans finansman uyarınca müşteriden kullandığı likiditenin binde beşi oranında finansman tahsis ücreti tahsil etmektedir. 100 bin Türk Lirası için finansman tahsis ücreti vergilerle birlikte 525 Türk Lirası olarak yansımaktadır.

Bununla birlikte banka, müşterisinden alınacak iş yerinin değerinin tespiti için gereken ekspertiz raporuna dair ekspertiz ücreti olarak 750 Türk Lirası talep etmektedir. Ekspertiz ücreti gayrimenkulün lokasyonuna ve metrekaresine göre farklılık arz edebilmektedir. Banka ayrıca müşteriden gayrimenkul ipotek tesis ücreti olarak 350 Türk Lirası kesinti yapmaktadır. Bu ücret finansmana konu taşınmazın üzerine vade boyunca konulacak ipoteğin işlem ücreti olarak tahsil edilmektedir.