Ziraat Bankası Vadeli Hesap Nasıl Açılır?

Vadeli hesap, yatırılan paraya belli bir süre boyunca faiz kazandıran hesaptır. Hesap açtırırken vadenin sonra ereceği tarihi belirlemeniz gerekir. Örneğin elinizde yüklü bir miktar para varsa bunu vadeli hesabınıza yatırabilir ve bir yıl sonrasına kadar faiz almasını sağlayabilirsiniz. Böylece paranız durduğu yerde değer kazanacak ve faizi yükselecektir.

Ziraat Bankası’nın müşterisiyseniz Ziraat Bankası vadeli hesap açma işlemlerini öğrenerek avantajlarından yararlanmalısınız. Banka şubenize başvurarak 1-730 gün arası bir süre boyunca vadesi olan bir hesap açtırabilirsiniz. Dilerseniz bankanıza otomatik ödeme talimatı verebilir ve hesabınızdaki paranın her ay belli bir oranının vadeli hesaba aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Zor günlerde kenarda bulunacak paranızı değerlendirmek için oldukça kullanışlı bir hesaptır.

Hesabınızda bulunan parayı vade süresi dolmadan çekme olanağınız da bulunmaktadır. Vadenizin dolacağı tarihten önce bankanıza başvurabilir ve hesabınızda bulunan parayı çekebilirsiniz. Bu işlem “vade bozdurma” olarak bilinmektedir. Paranızı çektiğinizde hesapta durduğu süre kadarki faizi işlenmiş olacaktır. Ancak paranız hesapta ne kadar durursa o kadar kazanç sağlayacağınızı unutmayınız.

Ziraat Bankası’nın müşterileri için sunduğu vadeli hesap hizmetlerinden yararlanmak oldukça kolaydır. Bunun için ikametgâh, gelir belgesi gibi dokümanlarla en yakın Ziraat şubesine uğramanız yeterlidir. Ancak maaşınızı Ziraat Bankası’ndan alıyorsanız veya bu bankada kayıtlı bir hesabınız varsa, bilgileriniz mevcut olduğu sürece herhangi bir doküman getirmenize gerek kalmadan vadeli hesap açtırabilirsiniz.

Ziraat Bankası’nın müşterisiyseniz banka şubesine gitmeden de hesap açtırmanız mümkündür. Bunun için internet bankacılığını kullanmanız yeterlidir. Ziraat Bankası’nın web sitesinden veya akıllı telefon uygulamasından giriş yaparak hesap ekleme seçeneğinden vadeli hesabı seçebilirsiniz. Başvurunuz kısa sürede değerlendirilecek ve hesabınız açılacaktır.