Asgari Ücret Tespit Komisyonu Yarın (12.12.2016) Bir Kez Daha Toplanacak!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2017 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirlenebilmesi için ilk toplantısını geçtiğimiz Salı günü gerçekleştirmişti. İşçi ve işveren temsilcilerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde bir araya geldiği toplantıya Bakan Mehmet Müezzinoğlu başkanlık yapmıştı. Taraflar bu kez işçilerin temsilcisi konumunda olan Türk- İş’in ev sahipliğinde bir araya gelecek.

Haftanın ilk iş gününde yarın Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleşmesi planlanan toplantıda, geçen toplantıda karar alınarak; Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) talep edilen ekonomik ve sosyal göstergeler analiz edilecek.

Türk- İş’in Talebi 1.600 Türk Lirası!

Yarın gerçekleştirilecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu katılmayacak. Toplantıya Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlık edecek. Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat’ın başkanlık edeceği öğrenilirken; işveren temsilcisi olarak toplantıya iştirak edecek TİSK heyetine ise Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir’in başkanlık edeceği açıklandı.

Salı günü yapılan toplantıda işçi tarafını temsil eden Türk- İş asgari ücretin yeni yılda bin 600 Türk Lirası seviyesine yükseltilmesi gerektiğini ifade etmişti. Patronları temsilen toplantıda bulunan TİSK heyeti ise geçen sene yapılan yüksek artış nedeniyle bu sene yeni zam yapılmaması talebinde bulunmuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise; geçici mutlulukların kalıcı huzura dönüşmesi için tarafların daha makul taleplerde bulunması yönünde görüş belirtmişti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yarın ki toplantısından da bir sonuç çıkması beklenmezken; taraflar yarından sonra önce TİSK ev sahipliğinde, ardından da tekrar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde bir araya gelecek. Yapılacak dördüncü toplantının ardından 2017 yılında uygulanacak olan asgari ücretin belirlenmesi bekleniyor.