Borsa’dan Yeni Yıla Rekorlu Merhaba!

Borsa İstanbul ABD ile olan vize krizinin çözülmesinin sonrasında hızlı bir yükselişe geçti. Vize krizi öncesinde rekorları ardı ardına kıran borsada, yılın son işlem gününde tarihin en yüksek seviyesi ve en yüksek kapanış beraber elde edildi.

BIST 100 Endeksi, yılın son işlem gününde tarihinin en yüksek seviyesi olan 115 bin 840,17 puan seviyesini gördü. Bir önceki günün kapanışına göre günlük bazda yüzde 0,74 oranında değer kazancı yaşayan BIST 100 Endeksi, günü 115 bin 333,01 puan seviyesinden kapattı.

BIST 100 Endeksi, bir önceki kapanışına göre tam 852,56 puanlık bir artış yaşadı. Kapanış rekorunu yenileyen BIST 100 Endeksi, hem günü, hem haftayı, hem de 2017 yılını rekor ile kapatmış oldu. Global piyasaların noel tatili sebebiyle kapalı olmasından dolayı günlük işlem hacmi 5,6 milyar Türk Lirası düzeyinde kalan Borsa İstanbul’da bankacılık endeksi günlük bazda yüzde 0,60 oranında, holding endeksi günlük bazda yüzde 1,10 oranında artış elde etti. Yılın son işlem gününde en fazla yükselme yüzde 2,20’lik yükseliş ile inşaat sektörü endeksinde yaşanırken, en çok gerileme de yüzde 0,62 oranında düşüş yaşayan gıda ve içecek sektöründe oldu.

Düne pozitif bir başlangıç yapan endeks, 115 bin 840 puan seviyesini görüp, rekorunu tazeledikten hemen sonra 115 bin – 115 bin 500 bandında dengesine kavuştu. ABD ile mevcut olan vize krizinin çözüme kavuşturulması sonrasında Türk Lirası varlıklarına rağbetin arttığını ifade eden analistler, teknik açıdan 115 bin seviyesi üzerinde kalıcılığın korunması halinde yükseliş eğiliminin devam edeceğini, düşüş yaşanması halinde ise 112 bin 500 puan seviyesinin destek konumu olarak belirleneceğini ifade ettiler.

Borsa İstanbul yeni yılın ilk işlem gününde yurt içi piyasalarda açıklanacak olan enflasyon verilerini, yurt dışında ise ABD istihdam raporunu yakından takip edeceğini, yükseliş eğiliminde olan emtia fiyatlarının ve düşüş eğiliminde olan dolar kurunun seyrinin Borsa İstanbul’un yönünü belirleyeceği belirtiliyor.