İkinci El Otomobil Alacaklar Dikkat! Yeni Dönem Başlıyor!

İkinci el araç satışında önemli düzenlemeler gerçekleştirecek olan İkinci El Motorlu Taşıtların Ticareti Hakkında Yönetmelik için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışmalarına hız verdi. Yönetmelik ile birlikte ikinci el otomobil sektöründe yepyeni bir dönem başlamış olacak.

Yapılacak düzenleme ile birlikte hem 8 yaşından genç olan otomobiller, hem de 160 bin km değerinin altında olan otomobiller için ekspertiz raporunun zorunluluğu gündeme gelecek. Bu sayede, vatandaşlar satın alacakları otomobiller için en doğru bilgiyi edinebilecekler. 

İkinci el otomobil satışı için esnaflara, sanatkârlara ve aracılara yetki belgesi alma şansı verilecek. Bu yetki belgesi için ise hırsızlık, dolandırıcılık, kaçançılık gibi suçlardan herhangi bir hüküm giyilmemiş olması önemli şartlar arasında yer alırken aynı zamanda bir takım eğitimleri alması da gerekecek.

Aynı zamanda ikinci el otomobil satışlarında taşıt teslim belgesi adı altında yeni bir belge düzenlenmesi de gerekecek. Taşıt satışlarında, taşıtın gerekli bilgilerinin yazdığı tanıtıcı belge niteliği taşıyacak olan tanıtım kartının da taşıtların üzerinde yer alması gerekecek. Bu belge üzerinde otomobilin marka bilgisi, model bilgisi, model yılı bilgisi, motor numarası, şasi numarası, plakası, yakıt türü, sahip olduğu kilometre, boyalı olma durumu ve değişen parça olup olmadığı konularındaki bilgilerin yer alması gerekecek.

Yapılacak olan bu düzenlemeler ile birlikte artık ikinci el otomobil sektöründe yaşanacak dolandırıcılık, hırsızlık gibi tüm problemlerin önüne geçilmiş olunması hedefleniyor. Yönetmelik ile ilgili çalışmalar devam ederken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ikinci el otomobil sektörünü düzene sokmak konusunda oldukça kararlı.