Meyve-Sebze Sektöründe 15 Milyar Liralık Tasarruf Projesi!

Yeşilköy’deki CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenen Gıda ve İçecek Ürünleri, Gıda İşleme, Depolama, Soğutma, Taşıma ve Market Ekipmanları Fuarı’nda ziyaretlerde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, meyve ve sebzeden yıllık 15 milyar liralık tasarruf sağlayacak yeni standartlar hakkında açıklama yaptı.

Önümüzdeki ay itibariyle uygulanmaya başlanılması planlanan yeni standartlar hakkında açıklama yapan Bakan Tüfenkci, sebze ve meyve ürünlerinin enflasyona yarattığı etkinin daha yüksek olduğunu, bu sebeple enflasyon rakamlarını düşürmek adına bir takım önlemlerin alındığını, bu önlemlerin de Ekim ayı itibariyle uygulamaya konulacağını ifade etti.

Tüfeknci, alınan önemlerin, teşvikler ile beraberinde geleceğini, ambalaj sektörüne yeni bir alan açılacağını, sebze ve meyve için standart kap uygulamalarının getirileceğini, bu durumun sebze ve meyve israfında bir önleme ortamını oluştaracağını ifade ederek konuşmasına devam etti. Taşıma aşamasında soğuk zinciri kurulacağını, soğutucuya sahip olan araçlar ile transferlerin gerçekleşeceğini, muhafaza alanlarının soğuk hava depoları olacağını ifade eden Tüfenkci, market, manav gibi alanlarda da soğuk zincir ile tüketici ile buluşturulacağını ifade etti.

Yıllık 100 milyar Türk Lirası tutarında bir ticaret hacmine sahip olunduğunu ifade eden Tüfenkci, bu ticaretin yüzde 25’lik kısmının israf olarak çöpe gittiğini, soğuk zincir sayesinde bu kayıbın azaltılmasının hedeflendiğini, bu orantıda da 15 milyar liralık bir tasarruf sağlanarak vatandaşın parasının cebinde kalmasının hedeflendiğini aktardı.