Moody’s, S&P, Fitch Nedir? Ne İş yapar?

Moody’s, S&P, Fitch Nedir? Ne İş yapar?

Moody’s Nedir?

Moody’s Investors Services mali piyasalarda Moody’s olarak bilenen kredi derecelendirme kuruluşudur. Uluslar arası olarak çalışan kurum kişilerin firmaların ve devletlerin kredi itibarlarını belirleyerek borçlunun borcu geri ödeyebilme imkanını değerlendirmektedir. Kredi derecelendirmenin yakın zamanda kişinin işe alınmaya uygunluğu, sigorta primi gibi işler içinde kullanılmaya başlanması kredi derecelendirmeye olan arz ve talebi de arttırmıştır.1909 senesinde kurulan şirketin şuanda yaklaşık 28 ülkede şirketi bulunmaktadır. Bu sektörde bulunduğu süre zarfı nedeniyle deneyimleri ile araştırmalar ve analizlerinde son derece güvenilir ve doğru bilgiler sunulmaktadır. Uzmanlığı ve tecrübesi ile sektöre yön vermiş olan Moody’s şirketinin yaptığı analizler tüm ülke piyasalarının gözünde önemli bir yere sahiptir

S&P Nedir?

Açılımı Standard & Poor’s olan bir kredi değerlendirme kuruluşudur.1970’li ve 1982’li yılların getirdiği ekonomik kriz nedeniyle dünyada para sisteminin uluslararası işleyişinde ülkeleri değerlendirip sınıflara ayırmıştır. Şirketin amacı borç alacak olan şirket veya ülkelerin faizlerini ve işin riskini belirleyerek borç veren kişileri bilgilendirmektedir. S&P kuruluşu işin riskini değerlendirirken siyasal gündemdeki riskler, seçim sistemi ve zamanları, siyasal partiler, iktidar ve muhalefet ilişkileri ve dış politika gelişmelerini de göz önünde bulundurdukları için son derece doğru ve güvenilir sonuçlar elde etmektedir.

Fitch Nedir?

Fitch Ratings ABD ve Birleşik Krallık merkezli diğer bir kredi derecelendirme kuruluşudur. Dünya çapında çalıştığı için yaptığı analizler ve sonuçları devlet ve kurumların gözlerinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Fitch Ratings 1975 oylanan 3 büyük kredi derecelendirme şirketinin arasında Moody’s ve S&P ile birlikte yer almıştır. Yaptığı iş ise aynı Moody‘ gibi kişilerin kurumların ve ülkelerin kredi derecelendirme notunu belirlemektir.