12 Yıldır Kullanılmayan Tesis Turizme Kazandırılacak!

12 yıldır Hazine Müsteşarlığı’nın mülkiyetinde olan ve atıl durumda olan Fransız Tatil Köyü, 2020 yılına kadar özelleştirilerek tekrar turizme kazandırılacak.

Türkiye’deki turizm sektörüne “Her şey dahil konsepti”ni kazandıran işletmeler arasında yer alan ve İzmir’in Foça ilçesinde yer alan Fransız Tatil Köyü, 12 yıldır Hazine Müsteşarlığı’nın mülkiyetinde yer alıyordu. Atıl durumda olan ve kullanılmayan turistik tesis için Koruma Amaçlı İmar Planı düzenlenirken, devam eden süreçte Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 2020 yılına kadar özelleştirme kararı alındı.

Resmi Gazete’de yayımlanan özelleştirme kararı sonrasında birçok turizm yatırımcısı da harekete geçti. Mülkiyet sahibi Hazine Müsteşarlığı olan turist tesis, tam olarak 143 bin metrekare büyüklüğünde olurken, tatil köyü arazisi ve yanında yer alan 141 bin metrekarelik orman arazisi ile birlikte özelleştirilecek.

Özelleştirme aşamasında öncelik ise “satış konsepti” üzerinde yoğunlaşacak. Satın alma aşamasında bir talep gelmemesi halinde ya da beklenen değerin altında kalınması halinde ise kiralama ya da kâr payı ortaklığı usulüne göre özel sektöre sunulabilecek.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler tarafından yapılacak özelleştirme ile alakalı yapılan değerlendirmede, bahsi geçen Fransız Tatil Köyü’nün arazisine konut ya da yazlık inşa etme şansının bulunmadığını, sadece mevcut binaları restore ederek hizmete alabileceğini belirtti. Foça Turizm Derneği (TUDER) Kurucu Başkanı Işıl Dirim Kavitaş ise, Fransız Tatil Köyü’nün sevilen ve değerli bir konumda olduğunu, bu alana mutlaka önemli taliplerin çıkacağını ifade etti.