Türk Telekom’a Katarlı Talip!

Türk Telekom’un hisselerinde önemli bir paya sahip olan OTAŞ’ın hisselerine Katarlı bir talip çıktı. Katar telekomünikasyon şirketi Ooredoo, Türk Telekom’un temerrütte olan ana hissedarının payını almak ile ilgilendiği ortaya çıktı.

Üç farklı kaynak tarafından bilgi paylaşımı yapılarak ortaya çıkartılan bu ilgi, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en büyük altıncı telekomünikasyon şirketi olan Ooredoo, Türk Telekom’da yüzde 55’lik bir pay sahipliği bulunan OTAŞ’ın hisseleri için teklif verme kararında olduğu belirtildi.

Yakın dönemde OTAŞ’a 750 milyon Dolar sermaye enjeksiyonu ve geri kalan 4 milyar Dolar borcun yapılandırılması ile Sauidi Telecom’dan da bir teklif gelmişti. Saudi Telecom, aynı zamanda OTAŞ’ın yüzde 100’lük sahibi konumunda olan Oger Telecom’un da yüzde 35’lik payının sahibi durumunda yer alıyor.

OTAŞ, Ankara merkezli olmak ile birlikte 2016 yılının Eylül ayından buyana 2013 yılında 29 farklı bankadan temin edilen 4,75 milyar Dolarlık kredinin üç ödemesini gerçekleştirememesi ile gündemde. Kreditörler arasındaki en büyük pay ise Akbank, Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası olurken, kredinin yapılandırılması ve Saudi Telecom’un teklifi üzerine bankalar Eylül ayı içerisinde Lazard LTD. and Raiffeisen Investment AG ile anlaşma sağlamıştı.

Türk Telekom’un yüzde 25’lik hissesinin sahibi halen Hazine Müsteşarlığı olurken, Ağustos ayının başında OTAŞ’a Hazine tarafından bir mektup gönderilerek, sorunun çözümü için 60 günlük süre verilmiş, temerrüt konusunda yaşanan sorunun çözülememesi halinde de Hazine’ye yönetim kurulunda değişiklik yapma yetkisi veren, şirketin esas sözleşmesindeki ilgili madde hatırlatılmıştı.

Geride kalan süreçte hem kredi alanında, hem yönetim kurulu değişikliği alanında, hem de Türk Telekom hisseleri için OTAŞ’a yapılan teklif alanında bir açıklama yapılmadı.