Ağbal’a Mücbir Sebep İlan Yetkisi Verilecek

Ak Parti’nin hazırlayıp torbaya eklediği kanun teklifinin kabul edilip hayata geçirilmesi halinde, Maliye Bakanı olarak görev yapan Naci Ağbal’a, doğal afet gibi durumların yanı sıra bir de ekonomik krizde dâhil olmak üzere bölgesel ya da ülke olarak yaşanabilecek her türlü durumlar için mücbir sebep ilan etme yetkisi verilecek.  

Ak Parti Grup Başkanvekili olan Mustafa Elitaş tarafından, TBMM Başkanlığına verilen son torba yasası teklifi içerisinde, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Kanunu’nda bir takım değişiklikler yapılması dikkatleri celp etti.  Kanunda yapılan değişikliklere göre, deprem, sel ve yangın gibi afetler sebebiyle mağdur duruma olan firma ve vatandaşlara mücbir sebep ilan edilip borçlarının düşük faizle ya da faiz olmadan ertelenebilme imkânlarında genişleye gidiliyor. Ak Parti’nin sunmuş olduğu bu teklif hayata geçirildiği takdirde, Naci Ağbal’a doğal afetlerin yanında bir de, ekonomik krizi de içine alarak bölgesel ya da ülke içerisinde yaşanabilecek her türlü durum için mücbir sebep ilan etme yetkisi verilecek.

Bir grup gazetecinin bu konu üzerine sormuş olduğu ülke ekonomisinde mücbir sebep ilan edilecek bir durum olmadığı halde neden böyle bir düzenlemeye gerek görüldüğü sorusuna Ankara Sanayi Odası (ASO) başkanı tarafından cevap verildi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir vermiş olduğu cevap ile, Türkiye ekonomisinin, dünyaya entegre olan bir ekonomi olduğunu, basit bir örnek olarak yaşanan bir uçak kriziyle ülke e turizmin sıkıntıya girmiş olduğunu ayrıca ülkede ki iş dünyasının bölgelerde yaşanan siyasi istikrarsızlık sebebiyle mağdur olduklarını anlattı. Bu sebeple ülke çapında böyle bir tedbir alınmasının gayet yerinde bir hareket olduğunu açıkladı.  Açıklamalarında Maliye Bakanı Naci Ağbal ile bu konu üzerine birkaç defa toplantı düzenlediklerini de hatırlatan Özdebir, kendilerini gibi düşünen ve çok açık görüşlü bir Maliye Bakanına sahip olduklarını, genelde maliyecilerin elde var olan kuşu daldakine tercih ettiklerini anlattı. Maliye Bakanı Naci Ağbal için ayrıca, yem vermesini bilen bir bakan olduğunu da dile getirdi.