Ağbal’dan Varlık Fonu Hakkında Açıklama Geldi

CNN Türk kanalında düzenlenen canlı yayına katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye Varlık Fonu hakkında açıklamalarda bulundu.

CNN Türk’te canlı yayına katılan Ağbal, Türkiye Varlık Fonu hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Türkiye Varlık Fonu’nun kaynak üretiminde önemli bir yardım sağlayacağını belirten Ağbal, bu fon sayesinde kamu projelerinde daha güçlü yatırımlar yapılabileceğini dile getirdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye Varlık Fonu’nun ekonomiye güç ve can katacağını belirtirken, yeni alınacak kararlar ile bu fonun çok daha güçlü bir hale geleceğini dile getirdi. Fonun Türkiye ekonomisi için önemli bir katkı sağlayacağını dile getiren Ağbal, fonun uluslararası standartlara uyumlu ve uygun olarak çalışmalar yürüteceğini aktarırken şeffaf bir çalışma yapılacağını da vurguladı.

Uluslararası ortaklıkların önünün açılacağını dile getiren Ağbal, Varlık Fonu’nu güçlendirmek için gerekli tüm adımların hükümet cephesinden atılacağını dile getirirken denetim aşamalarına da değildi. Bağımsız bir denetime tabi tutulacağını dile getiren Ağbal, gerekli denetim için 3 farklı denetim görevlisi olacağını aktardı. Meclis tarafından da denetleme yapılacağını aktaran Ağbal, her yıl sonunda bağımsız denetim raporunun meclise sunulacağının bilgisini verdi.

Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesi sonrasında bir çok kişi tarafından müdahale endişesinin baş göstermesine cevap veren Ağbal, Türkiye Varlık Fonu’nun sermaye piyasalarına katkı sağlayacağına dikkat çekerken, herhangi bir müdahale durumunun söz konusu olmayacağına dikkat çekti. Varlık Fonu’na devredilen şirketlerin mevcut yönetim kadrosu, mevcut hedef ve stratejiler ile mevcut personelleri niş hayatına devam edeceğinin bilgisini veren Ağbal, gerek stratejilere, gerekse yönetim kurulu tarafından alınan kararlara herhangi bir müdahale olmayacağının bilgisini verdi.