Maliye Bakanı, KDV Hakkında Açıklama Yaptı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, NTV’de yayınlanan ekonomi gündeminde önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamadan satır başları!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, özellikle yabancılara konut satışı yapılması esnasında uygulanacak olan KDV muafiyeti konusunda bir takım açıklamalarda bulundu. Ağbal, yeni yapılan düzenleme ile birlikte yabancı yatırımcılar satın aldıkları evleri 1 yıl süresi içerisinde tekrar satarlar ise KDV ödeyeceklerini aktardı.
Bakan Ağbal, yaptığı açıklamada artık yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’den konut satın alması halinde KDV ödemeyeceklerini aktarırken, konunun bugün genel kurulda görüşüleceğini aktardı. İnşaat sektörüne dair yapılan düzenlemeler ile birlikte konut satışlarında önemli bir pazar yaratıldığını ve mevcut pazarın da en verimli dönemlerini yaşayacağını dile getiren Ağbal, yapılacak olan bu düzenlemenin yurt dışında yaşayan Türk’leri de kapsadığını açıkladı.

Yapılan vergi indiriminin vatandaşlar üzerinde olumlu bir etki yarattığını dile getiren Ağbal, 2017 yılı içerisinde farklı bir sektörde vergi indirimi düşünmediklerini dile getirdi. Kredi olanaklarında iyileştirmeler yaparak katkı sağladıklarını dile getiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapılan destek faaliyetleri ile birlikte ekonomik alanda faaliyetlerin en üst seviye ulaşacağını aktardı.

Yaptığı konuşmada Varlık Fonu’na da değinen Ağbal, önümüzdeki süreçte en önemli aşamanın Varlık Fonu’na aktarılan firma ve şirketlerin 3 yıllık stratejik planlarının Bakanlar Kurulu’na sunulması ve onaylanması olduğunu aktardı. Orta ve uzun vadeye bakıldığında Varlık Fonu’nun Türkiye ekonomisine ciddi bir destek sağlayacağının altını çizen Ağbal, Türkiye ekonomisinin önünü açacak bir fon olacağına vurgu yaptı.