Alman Turistler İlk Sırada! Arap Turistlerde de Artış Var!

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü ülkemize giriş yapan yabancı turistlerin verilerini açıkladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanı ile birlikte Zeytinburnu, Pendik, Karaköy, Haydarpaşa, Tuzla ve Ambarlı limanlarında ocak ile haziran ayları arasındaki yabancı turist geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman yüzde 1 oranında düşüş gözlemlendi. Ancak haziran ayına ait verilere bakıldığında ise yabancı turist sayısında yüzde 17 oranında artış söz konusu oldu.

Ocak ile haziran ayları arasında İstanbul’da turist sayısı 4 milyon 385 bin 153’tü. 2016 yılının aynı döneminde hava yolu ile gelen turist sayısı yüzde 0,7 oranında, deniz yolu ile gelen turist yüzde 65,3 oranında düşüş gösterirken, hava yolu ile gelen turistlerin Sabiha Gökçen Havalimanını kullananların sayısı toplam sayının yüzde 20’sine tekabül ediyordu.

Almanlar İlk Sırada!

Gelen turistler milliyet olarak incelendiği zaman ilk sırada Almanlar yer aldı. 2017 yılının ocak-haziran döneminde İstanbul’a gelen Almanlar yüzde 9,2 oranına tekabül etti.

Almanların takibinde ise sırası ile yüzde 7,7’si İranlılar, yüzde 4,6’sı Ruslar, yüzde 4,3’ü Suudi Arabistanlılar, yüzde 4,2’si Iraklılar, yüzde 3,5’i İngilizler, yüzde 3,4’ü Ukraynalılar, yüzde 3,3’ü Fransızlar bulundu. Fransızların devamında ise Amerikalılar, Hollandalılar, Kuveytliler, Türkmenler, Azerbaycanlılar, Çinliler ve Cezayirliler yer aldı.

Ülkemizde Gelen Arap Sayısı Arttı!

Arap ülkelerinden gelen turist sayısı incelendiği zaman ise yine 2017 yılının ocak ve haziran arası dönem ile 2016’nın aynı zamanları kıyaslandığı zaman yüzde 22 oranında artış söz konusu oldu.