Bir Markete Daha Ucuz Et Satış Yetkisi!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tarıma Değer Katanlar Yarışmasının ödül törenine katıldı. Bakanlık binasında gerçekleşen ödül töreninde Bakan Fakıbaba tarım ve hayvancılık alanları için önemli açıklamalarda bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bakanlık tarafından düzenlenen Tarıma Değer Katanlar Yarışması’nın ödül törenine katıldı. Törende konuşma yapan Bakan Fakıbaba, Türkiye’de tarıma son 16 yıllık süreç içerisinde toplamda 120 milyar Türk Lirası tutarında bir destek verildiğini ifade etti.

Türkiye ekonomisinde yatırım sektörünün büyük bir önem taşıdığını ifade eden Bakan Fakıbaba, tarım ürünleri arasında yapılan ihracatın 17 milyar Dolar seviyesinin üzerine çıktığını, ithalatın ise 13 milyar Dolar seviyesinde olduğunu ifade etti.

Muhalefet cephesinden gelen ithalat yorumlarına da değinen Fakıbaba, Türkiye’nin yıllık bazda 1 milyon 350 bin Tonluk et tüketimine sahip olduğunu, gerçekleştirilen ithalat rakamlarının ise 100 bin Ton ete bile ulaşmadığını ifade etti. Dolar kurunun çok yükselmesi sebebile kesif yemde bir problem olduğunu belirten Bakan Fakıbaba, bu konu için de çalışmaya başladıklarını ve elde edilen sonuçlar kapsamında Başbakan’a bilgi vereceklerini belirtti.

Et fiyatlarını düşürmek ve piyasayı regüle edebilmek için Et ve Süt Kurumu (ESK) vasıtasıyla hayata geçirilen, Türkiye genelinde şubesi bulunan iki adet zincir markette ucuz et satışının devam ettiğini belirten Bakan Fakıbaba, bu haftayla beraber market sayısını 3 adete çıkarttıklarını, bu sayede satış yapılan şube sayısının da 13 bin market şubesinden, 15 bin adete yükseldiğini belirtti.