Et Ucuzladı Ama Kasaplar Dertli!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ucuz et uygulaması, sadece BİM ve A101’lerde satışa başlanmasına Migros hamlesi de eklenince kasaplar isyan etti. Bakan Fakıbaba’dan randevu talep eden kasaplar, konuyu bakan ile görüşecekler.

Et ucuzladı. Yerli ete parası yetmeyen vatandaş et yiyebilsin diye ithal etin kıymasının kilosu 29 Türk Lirası’ndan, kuşbaşının kilosu 31 Türk Lirası’ndan Türkiye’nin her yerinde şubesi bulunan iki market tarafından satışa sunuldu. Devam eden günlerde de Migros ise tamamıyla kendi çalışmaları ile aynı fiyattan et satışına başladıklarını aktardı. Süreçte olan kasaplara oldu!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan randevu talep eden kasaplar, ucuz etin iki market zincirinde satılması ve satılan etin de ithal et olması konusunda Bakan Fakıbaba’dan randevu talebinde bulundu. Randevu talebi olumlu karşılanan kasaplar, Bakan Fakıbaba ile bir araya gelerek sorunları birinci ağızdan tartışacaklar.

Uygulamanın küçük esnaf için büyük bir haksızlık olduğunu ifade eden İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, ucuz et satış hakkının kasaplara da verilmesi gerektiğini, haksız rekabetin içerisinde kasapların şansının olmadığını, küçük esnaf için büyük bir problemin doğduğunu ve bakanlığın küçük esnafa da destek çıkması gerektiğini Bakan Fakıbaba’ya iletecek.

Toplantının bugün akşam saatlerinde gerçekleşmesi beklenirken, henüz her iki taraftan da yeni bir açıklama gelmiş değil. İhaleye 8 farklı market zincirinin katıldığı bilinirken, en fazla şube sayısına sahip olan A101 ve BİM Marketleri Zincirleri ihaleyi kazanmış, devam eden süreçte de karara tepki göstermek amacı ile Migros kendi etini aynı fiyat aralığından satışa çıkarmıştı.

Satılan etlerin ithal olması sebebiyle yağ oranı, su oranı ve kalitesi de vatandaşlar arasında büyük bir merak uyandırıyor.