Bitcoin Yeni Rekoruna Koşuyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı Donald Trump‚ın izlediği politikalar ile birlikte yatırımcılar tekrar Bitcoin’e yönelmeyi başladı.

Bitcoin, dijital bir para birimi olarak yaklaşık 20 yıldır işlem görüyor. Herhangi bir merkez bankası ya da resmi bir kuruluş ile ilgisi olmayan bu para birimi, tıp kı diğer para birimlerinde olduğu gibi global hareketlere göre işlem görüyor ve değer kazanıp – kaybediyor. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan seçimler sonrasında seçilen yeni Amerika Başkanı Donald Trump’ın izlediği politikalarda yaşanan belirsizlik potansiyeli, yatırımcıların kendilerini daha güvenli kanallara yöneltmesine sebep oluyor. Son zamanlarda yatırımcıların tercihlerini Bitcoin üzerinde yapmaları ise, Bitcoin’i hızlı bir değer kazanmasına sebep oluyor.

Yatırımcılar, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın izlediği politikaların, global anlamda belirsizlik yaratma potansiyeli yüzünden, kısa bir aradan sonra tekrardan dijital para birimi olan Bitcoin’e yönelmeye başladılar. Bu yönelme de zaman içerisinde Trump’ın yönetim planları içerisinde yer alan dijital para birimlerine yönelik yapılacak düzenlemeler ile bir gevşetme spekülasyolarına etkili olmasına sebep oldu.

2013 yılının Kasım ayında bin 137 dolar seviyesine kadar gerileyen doları, son zamanlarda tekrar yükselmeye başladı. Coindesk.com’da yer alan Bitcoin fiyatı ise bugün itibariyle bin 206 dolar seviyesine kadar yükseldi. Coinbase.com’da ise dolar bugün içerisinde bin 212 dolar seviyesinden işlem görüyor.