Borç Yapılandırmaları için Gelir İdaresi Başkanlığı Kampanya Başlattı!

Devlete borcu olan vatandaşlar için gelen yapılandırma kanunu kapsamında tüm vatandaşların bu imkanlardan yararlanabilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tanıtım kampanyası başlattı. Kampanya dahilide ise GİB tarafından borçlu şirketlere ve vatandaşlara 2 milyon sms ile 3 milyon mektup gönderimi yapıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Tanıtım Kampanyası!

Devlete borcu olan herkese ulaşmak için yoğun çalışma içinde bulunan GİB, merkez ve taşra teşkilatındaki görev alan tüm bürokratlarla bilgi verici toplantılar yapıyor, yazılı ve görsel iletişim kanallarını kullanarak vatandaşlara ve şirketlere ulaşmaya çalışıyor. 2,2 milyon tane broşür hazırlayan GİB, aynı zamanda da 120 bin rehber ve kent meydanlarında bulunan outdoor TV ile billbordlarda vatandaşlara bilgi vermeye çalışıyor.


Vatandaşların ve şirketlerin borçlarını tekrardan yapılandırmaları için yapacakları başvurunun son tarihi 31 Temmuz 2018 olup, yapılandırma ödemeleri ise eylül ayında başlayacak. Yapılandırma süreci devam ederken, vatandaşların ise dikkat etmeleri gereken hususlar bulunuyor. Bunlardan en önemlileri arasında yer alan haberi olunmayan borçlar açıklaması yaparken, herkesin tüm borçlarını iyice araştırmaları ve yapılandırma için başvuru yapmaları isteniyor.

2 Milyon 400 Bin Başvuru

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bugüne kadar yapılandırma için başvuru yapanları sayısı 2 milyon 400 bin olarak açıklandı. Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıranların sayısı 426 bin, trafik para cezası borçlarını yapılandıranların sayısı ise 490 bin kişi oldu. Yükseköğretim borçlarını yapılandırmak için başvuru yapanların sayısı ise 157 bin olarak açıklandı.