Dolar Düştükçe Düşüyor!

16 Nisan Referandumu sonrasında yönünü aşağı çeviren dolar, her gün Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar, bugün 3.53 Türk Lirası seviyesine kadar geriledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafındna atılan adımlar ve küresel piyasalarda yaşanan olumlu havanın da etkisi ile birlikte geride kalan 4 ayın en düşük seviyelerine ilerleyen Amerikan Doları, en düşük seviyelerine inmeyi başardı. Haftaya 3.55 Türk Lirası seviyesinden başlangıç yapan Dolar, en son 3 Ocak 2017 tarihinde bulunduğu 3,53 Türk Lirası seviyesine ulaşmayı başardı. Euro ise gün içerisinde 3,85 Türk Lirası seviyesine düşmeyi başardı.

Geçtiğimiz hafta cuma günü içerisinde 3,54 Türk Lirası seviyesine inen dolar, kapanışta tekrar 3,55 Türk Lirası seviyesine çıktı. Bugün güne yine 3,55 Türk Lirası seviyesinden başlayan dolar, bugün içerisinde 3,53 Türk Lirası seviyesine inmeyi başardı.

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası tarafından açıklanan sürpriz faiz kararı sonrasında enflasyon raporu da toplantıda açıklanmış, ve açıklanan kararlar piyasalarda olumlu bir etki yaratmıştı. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, 2017 ve 2018 yıllarına dair yıl sonu enflasyon beklentilerini yukarı yönlü olarak değiştirdiklerini aktarırken, enflasyonda dalgalı bir süregelişin meydana geleceğini belirtirken, asıl eğilimlerinin ana enflasyon eğilimi olacağını belirtmişti. 

Türk ekonomisinde önemli bir iyileşme olana kadar Merkez Bankası’nın para politikalarını sıkı tutmaya devam edeceğini belirten Çetinkaya, sadece geç likidite penceresinin faiz oranını 50 baz puan artırmıştı.