Elektrik Kesintileri Anlık Olarak Takip Edilecek, Vatandaşın Arıza Bildirimi Yapmasına Gerek Kalmayacak!

Yeni teknoloji ürünleri sayesinde artık elektrik kesintileri anlık olarak öğrenilebilecek!

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Murat Yiği, yeni teknolojilere sahip modemlerin trafo merkezlerine entegre edilmesi ile birlikte elektrik kesintilerinin artık anlık olarak öğrenilebileceğini açıkladı. 5 yıl içerisinde elektrik dağıtım işinin saha işi değil, teknoloji işi olacğaını ifade eden Yiğit, yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte elektrik kesintisi, arıza gibi yaşanan durumlarda müdahelelerin daha hızlı olacağını kaydetti.

BEDAŞ olarak yürütülen Ar-Ge çalışmaları ile birlikte Trafo Arıza Bildirim Sistemi (TABSİS)’in hayata geçirilmeye başladığını kaydeden BEDAŞ Genel Müdürü Yiğit, yeni teknoloji ile üretilen modemlerin trafo merkezlerine entegre edilmesi ile birlikte elektrik kesinti bilgisinin anlık olarak öğrenilebilecğeini, aboneler tarafından yapılan ihbarlardan da öncesinde teknik servislerin müdahelelerinin mümkün olacağını kaydetti.

Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) için kurulmuş olan modemleri bu sistem için revize ettiklerini kaydeden Yiğit, GSM operatörlerinin mevcut olan APN altyapısını kullandıklarını, bir GSM hattına ve bataryaya sahip olan modemlerin elektrik kesintisi oluştuğu anda arızanın algılanmasını ve merkeze bildirme görevlerini üstlendiğini aktardı. Tek bir modem tarafından gerçekleştirilen arıza bildiriminin, bölgede lokal bir arıza olduğu anlamına geldiğini kaydeden Yiğit, birden fazla modemden gelen bildirimin ise büyük çaplı bir arızanın baş gösterdiği anlamına geldiğini kaydederken, gelen bildirimler doğrultusunda ekiplerin arızanın kaynağına yönlendirildiğini, bu sayede vatandaşların arıza bildirimi yapmadan ekiplerin görev başına geçtiğini kaydetti.

Yiğit, projeden elde edilen başarı sebebiyle projenin patentini almak için çalışmalara başladıklarını kaydetti.