Esnaf ve Sanatkarlara Kredi Faizinde Büyük Destek!

Esnaf ve Sanatkarlar için, direkt olarak Halk Bankası ve ESKKK kefaleti ile elde edecekleri kredilerin faizinde, yarı yarıya indirim desteği sağlanacak. 

Esnaf ve Sanatkarların kredi ihtiyacı daha uygun şartlarda karşılayabilmesi maksadıyla, geçmiş dönemlerde verilen Bakanlar Kurulu kararı ile Halk Bankası elinden Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri kefaleti ile ya da direkt olarak esnaflara ve sanatkarlara sağlanıp, bakiyesi bu yıla devreden kredilerde ve bunun ile beraber bu yıl içerisinde sağlanan kredilerde yarı yarıya faiz indirimi desteği sağlanacak.  

Söz konusu bankanın KKTC’de hizmet veren şubelerinde de aynı dönemlerde kredi desteği verilecek.

Yüzde 100 Faiz Muafiyeti Sağlanacak

Gelir Vergisi Kanunu’nda ifade edilen kültürel, geleneksel, sanatsal değeri mevcut bulunan yok olmaya yüz tutmuş el dokuma işleri, baston yapımı, bakır işletmeciliği, yazmacılık, semercilik, çömlek ve çini yapımı tarzındaki meslekler ile hizmet veren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi olan esnaf ve sanatkarlara, bahsi geçen tarihlerdeki kredi adına yüzde 100 faiz muafiyeti uygulanacak.

Faizsiz Kredi Verilecek

Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde minimum bir yıl süre ile ustalık belgesi mevcut olan ve söz konusu belge ile alakalı meslek dalında son bir sene içerisinde kendi üzerine bir işletme kurulduğunu belde ile kanıtlayan esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli kredi sağlanacak.

KOSGEB tarafından sağlanan faizsiz kredi ve hibe desteğinden faydalanmış olanlar dışında, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin tamamlayan, 30 yaşını geçmemiş, genç girişimci esnaf ve sanatkarlar için KOSGEB’in kabul etmiş olduğu projelerini söz konusu bankaya sunmuş olmaları halinde 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sağlanacak. Bu olanaktan, bakiyesi bu yıla aktarılan kredi borcu bulunanların yararlanması mümkün olmayacak.