Gelir Vergisi Kanunu’nda Önemli Değişiklik Yapıldı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gelir vergisi konunu kapsamında yapılan yeni değişikliklerin 100 madde olduğunu belirtip, yapılan değişiklikler hakkında detaylı bir bilgi vergi. İşte o açıklamaya dair satır başları.

Yeni vergi kanunu ile birlikte esnaflar artık defter tutmak zorunda olmayacaklar. Esnafların muhasebe defteri tutma zorunluluğunu ortadan kaldıran yeni yasa, internet üzerinden takip yapılabileceğinin de önünün açıldığı belirtildi.

Muhasebecilerin, işletmeler adına hazırladıkları defterlerin doğrudan internet ortamında tutulmasının yolunun açıldığını belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, mevcut sistem ile işletme hesabına göre tutulan defterlerin, mükellefler tarafından toplanarak odalara teslim edildiğini, odalarda da muhasebecilerin verileri tek tek sisteme girdiğini belirten Ağbal, bu sistemin artık tamamıyla elektronik ortamda gerçekleştirilmesinin önünü açacaklarını belirtti.

Yeni sistem ile muhasebecilerin işletmeler adına hazırladıkları defterlerin doğrudan elektronik ortamda tutulacağını belirten Ağbal, defterlerin 5 yıl boyunca saklanmasının ve deftere tek tek işlenmesinin önemli bir yük bindirdiğini belirtti. Yapılan düzenlemenin hem maliyet, hem kolaylıklık hem de basitlik sağlayacağını belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni sistem ile defterlerin yine muhasebeciler tarafından tutulacağını lakin daha basit ve kolay bir yöntem ile gerçekleştireceklerini belirtti.

Ağbal, aynı zamanda ilerleyen süreçlerde mükelleflerin beyanneme için defter kayıtlarından otomatik üretim gerçekleşebileceğinin de planlar arasında yer aldığını belirtti.