Koç Holding Net Karı 3,5 Milyar TL Oldu!

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu 2016 yılına ait net karlarını açıkladı.

Geçen yıl yüzde 6,4 oranında istihdamlarını artırdıklarını açıklayan Koç Holding CEO’su 6,2 milyar Türk Lirası değerinde yatırım yaptıklarını söyledi. Birleştirilmiş iş hacimlerinin  70,9 milyar Türk Lirası, dönem bazındaki net karlarının ise 3.5 milyar Türk Lirası olan Koç Holding’in ana ortaklık payı net karları ise 3,5 milyar Türk Lirası olarak gerçekleşti. 6,2 milyar Türk Liralık ise kombine yatırım gerçekleştiren Holding 30 milyar Türk Lirası ile son 5 yılın değerine ulaştılar. Bunların sonucunda Levent Çakıroğlu geçen yıl dünyada ve Türkiye’de tarihsel ehemmiyeti  olan gelişmeler yaşadıklarını belirtti.

Yaşanan darbe girişimi, sürekli meydana gelen dünyada ve ülkemizdeki terör olayları ve benzeri durumlar sonrasında global ve yerel ölçekte faaliyet ortamını daha da zorlaştıran alışılmışın dışında gelişmelere tanık olduklarını ifade eden Levent Çakıroğlu, tüm yaşananlardan sonra Koç Holding kuvvetli bilançosu ve titiz risk idaresi yardımıyla geçen yıl kararlı performanslarını devam ettirdiklerini söyledi. Ayrıca istihdam sayılarının geçen yılın bir önceki yıla göre kıyasla yüzde 6.4 oranında artış meydana geldiğini, yaklaşık olarak 6 bin yeni çalışanın daha aralarına katıldıklarını ve 95 bin kişilik kadroya ulaştıklarını dile getiren Levent Çakıroğlu, faaliyet getirilerinin sağlandığı piyasaların çeşitliliği, risklere karşı olan kuvvetli bilanço ve kararlı yatırımcılar tarafından büyük değer verildiğini söyledi.

Koç Holding, 2016 yılında Borsa İstanbul’daki en önemli holding olmuştu. Türkiye’deki araştırma geliştirme ve inovasyona en fazla yatırım sağlayan ve en fazla patent başvurusunda bulunan topluluklardan biri de Koç Holding olmuştu. 2016 Yılı içerisinde dünyanın en fazla araştırma ve geliştirme harcaması yapan 2500 şirket arasında Koç Holding de gösteriliyor. Koç Holding, elde ettiğini kazanımlar sonrasında ve sunduğu güzel hizmet ile şirketlerini daha da büyütmek ve güçlü bir konuma getirme için yeni iş alanları yaratmayı hedefliyorlar.