Konut Hesaplarının Üst Sınırı Değişti! Uygulamaya İlgi Arttı!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ev sahibi olamayan vatandaşlar için ilk kez konut sahibi olabilmeleri için 2016 yılının mayıs döneminde başlattığı Konut Hesabı ve Devlet Katkısı uygulamasına her dönem ilgi artış gösteriyor.

Üst Sınır Değişti!

Söz konusu uygulamaya ilişkin olarak ilk aşamada minimum seviyede 3 sene hesaba düzenli olarak ödeme yapmaları gereken Türk vatandaşlarının konut edinim tarihindeki birikiminin yüzde 20’lik kısmına kadar ve en fazla 15 bin Türk Lirası olacak şekilde devlet destek veriyor. Mart ayında yapılan düzenleme kapsamında devlet desteği üst oranı yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarıldı. Yani 15 bin Türk Lirası olan üst sınır 20 bin Türk Lirasına yükseltildi.

81 Milyon Birikti!

Yapılan haberlere göre, 2. Senesini doldurmak üzere olan uygulamaya ilişkin olarak bankalar ile finans kurumlarında 13 bin vatandaş Konut Hesabı açtırdı. Açılan bu hesaplarda biriken paranın toplam tutarı ise 81 milyon TL’ye tekabül ediyor.

Konut Hesabı ve Devlet Katkısı uygulaması dahilinde sistemden minimum 3 sene kalma şartı olurken, eski yönetmelik kapsamında 3 sene kalanlar yatırdıkları paranın yüzde 15’lik kısmını, 4 sene kalanlar yüzde 18’lik kısmını, 5 sene kalanlar ise yüzde 20’lik kısmını alabiliyordu. Yapılan düzenleme ile beraber bu oranlarda değişikliğe gidildi. Yeni sistemde 3 ve 4 sene kalanların alacakları katkı payı tutarları hazırlanacak olan yeni yönetmelikle beraber açıklanacak.  Devlet desteği üst oranının yüzde 20 seviyesinden yüzde 25’e yükseltilmesi dikkate alındığı zaman ise uygulamadan en karlı şekilde yararlanacak olanlar sistemde 5 sene kalan vatandaşlar olmuş olacak.