Migros Hisseleri El Değiştiriyor

Anadolu Endüstri Holding, Migros‘ta sahip olduğu hisseleri artırma yolunda MH Perakendeciliğin sahip olduğu yüzde 19,5 oranındaki hisseleri 509 milyon Türk Lirası’na satın alacak.

Moonlight Capital’in sahip olduğu yüzde 19,5 oranındaki MH Perakendecilik hissesi, 509,03 milyon Türk Lirası tutarında Anadolu Endüstri Holding tarafından satın alınacak. Perakende sektörü içerisinde lider kuruluşlardan bir tanesi olan Migros’un hisselerinin yüzde 50’lik kısmı MH Perakendecilik bünyeisnde yer alıyor. Şu anki durum içerisinde MH Perakendeciliğin sahip olduğu hisseler Migros’un yüzde 19,5’una tekabül ederken, BC Partners tarafından idare edilen Moonlight Capital‚e ait durumda iken hisselerin yüzde 80,5’i de Anadolu Endüstri Holding’e ait olarak gözüküyor.

Satış gerçekleşmesi ile birlikte MH Perakendecilik bölümündeki Anadolu Endüstri Holding’in hisse oranı yüzde 100’e ulaşırken, dolaylı olarak Migros’ta sahip olduğu pay da yüzde 50 oranına yükselmiş olacak. BC Partners tarafından yönetlen fonlara bakıldığında ise Migros’un gelenilndeki toplam pay oranı yüzde 30,5 oranına ulaşmış olacak.

Satın alma çerçvesinde, Migros’un sahip olduğu hisselerden bir tanesinin 31 Aralık 2014 tarihinde imzalanan Hisse Alım Sözleşmesi’nde belirtilen değeri 30,2 Türk Lirası olarak baz alınarak hesaplandı. Bu hesaba göre, Migros’un dolaylı hisselerindne yüzde 9,75’lik payı 509,03 Milyon Türk Lirası üzerinden yeni sahibine satılmış olacak.

Moonlight Capital’in, MH Perakendecilik içersindeki yüzde 19,5 oranındaki hissesi için 1 Mayıs 2017 ila 31 Ekim 2017 tarihleri arasında satma hakkı var iken, Anadolu Endüstri Holding’in de aynı tarihler içerisinde satın alma hakkı mevcut.