Özlü: Üretim Odaklı Kalkınma Politikası İzleyeceğiz

Sanayi üretiminde katma değeri ve yükse teknolojili ürünlerin paylarını yükseltmek için başlatılan Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programına ilişkin olarak ilk Türkiye Makine Sanayi Zirvesi İzmir’de gerçekleşti.

Zirvenin açılışında konuşmalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Faruk Özlü, geçtiğimiz hafta perşembe ve cuma günlerinde İzmir’i ziyarette bulunduğunu, İzmir Teknoloji Üssü’nün müjdesini de o zaman verdiğini anımsattı.

Özlü: Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Her Gün Artıyor

İzmir’in söz konusu projeyi sahiplendiğini ve bunun için de memnuniyet duyduğunu söyleyen Özlü, Teknoloji Üssü projesinin İzmir’e ivme sağlayacağını, bunun da ülkemize güç kazandıracağını söyledi. Bu projenin İzmir’e çok yakışan bir proje olacağını söyleyen Özlü, İzmir’in hem tasarım hem marka hem de Ar-Ge alanlarında öncü bir şehir olmasını sürdüreceğini, geçen hafta yaptığı İzmir ziyaretinde Türkiye genelinde toplamda 800 tane Ar-Ge merkezi ile 157 tane tasarım merkezi sayısına ulaştıklarını söylediğini hatırlattı. Bu rakamların bir kaç gün içerisinde artış gösterdiğini söyleyen Özlü, bugün itibari ile de 809 tane Ar-Ge merkeziyle birlikte toplamda 159 tane tasarım merkezinin bulunduğunu, İzmir’de toplamda 68 tane Ar-Ge ve 21 tane tasarım merkezinin bulunduğunu söyledi.

Özlü: Üretim Odaklı Kalkınma Politikası İzleyeceğiz

Gelişmiş ülkelerde makine sektörünün ihracatta olan payının yüzde 20 seviyelerinde olduğunu söyleyen Özlü, tasarımdan teknolojisine, üretiminden pazarlaması ve markasına kadar yerli ve milli makine sanayisini bu düzeye getirmek durumunda olduklarını, kalkınma politikalarının temeline yerli ve milli üretimi koyduklarını, kalkınmanın yerlileşme ile başladığını, bunun için de üretim odaklı kalkınma politikası takip edeceklerini söyledi.