Sigorta Şirketlerinde Unutulan Paralar Güvence Hesabı’na Devredilecek! Son Tarih 15 Haziran!

2017 yılı içerisinde sigorta şirketlerindeki alacaklarını tahsil etmeyen vatandaşların hakları, Güvence Hesabı’na devredildi.

2017 yılında tam 175 bin kişi, hem hayat sigortası kapsamında biriken alacaklarını, hem de araçlarının aldıkları hasarlara karşılık gelen alacaklarını sigorta şirketlerinde unuttu! Hal böyle olunca sigorta şirketlerinde biriken ve unutulan bu paralar, Güvence Hesabı’na devri için karar çıkartıldı.

Vatandaşlar, hayat poliçelerinde biriken paralarını ve trafik kazası sonucu araçlarında oluşan hasarın tamiratı için oluşan hasar alacaklarını sigorta şirketlerinde unuttu. Tam 175 bin kişinin unuttuğu bu ödemeler için sigorta şirketleri, sigortalılar listesini yayınlayarak 15 Haziran 2018 tarihine kadar alacaklarını temin etmeleri gerektiğini duyurdu. Şirketler, aynı zamanda alacaklılara mektup ve SMS göndererek de alacaklarını tahsil etmeleri için gerekli uyarılarda bulunuyor.

Vatandaşlara sigorta şirketleri tarafından yapılan tüm çağrılar ve bilgilendirmelere rağmen, alacaklarını almayı unutan vatandaşlar, bu yıl bir kez Güvence Hesabı’na devredilecek.

2017 yılı genelinde 175 bin sigortalının unuttuğu toplam para miktarı ise 33 milyon Türk Lirası’na ulaştı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Güvence Hesabı Müdürü Abdülkadir Küçük, 10 ya da 20 yıl olarak yapılan hayat poliçesi sonrasında hesaplarında biriken paralarını unutan vatandaşların çok fazla olduğu ifade edilirken, araç hasarı sonrasında alacaklıların da temin edecekleri miktarları unutabildiklerini, bu miktarlar için de mirasçılara erişimin oldukça güç olduğunu ifade etti.

Yılda bir defa, sigorta şirketlerinde unutulan ve tahsil edilmeyen bu paraların Güvence Hesabı’na aktarmak zorunluluğu olduğunu ifade eden Küçük, 15 Haziran 2018 tarihine kadar tahsili gerçekleştirilmeyen alacakların, bu tarih sonrasında Güvence Hesabı’na aktarılacağını vurguladı.