Starbucks’a 100 bin Dolar Ceza!

Dünyaca ünlü kahve işletmesi olan Starbucks, 2014 yılında bir müşterisinin kahvesinin üzerinde bulunan kapağın fırlaması sonucunda vücudunda yanıklar oluşması sebebiyle görülen mahkemeyi kaybederek 100 bin Dolar tutarında cezaya çarptırıldı.

Florida eyaletinde görülen davada, 2014 yılında Starbucks şubesinden satın aldığı kahvenin kapağı fırlaması sonucunda üzerine döküldüğünü belirten 43 yaşındaki Joanne Mogavero, vücudunda birinci ve ikinci derecede yanıklar oluşması sebebiyle mahkemeye başvurdu. Görülen dava sonucun haklı bulunan Mogavero’ya Starbucks tarafından yaşadığı acı sebebiyle 85 bin Dolar, tedavi masrafları için de 15 bin Dolar tutarında ödeme yapmasına karar verildi.

Duruşma esnasında Starbucks’ın sattığı sıcak içeceklerin üzerine koydukları kapakların fırlayabileceği konusunda kahve satın alan kişilere herhangi bir uyarı yöneltilmediğini ileri süren Mogavero’nun avukatları, duruşmayı kazandı. Duruşma sonrasında Starbucks’tan yapılan açıklamada, son dönemler içerisinde müşterilerden benzer yönde gelen şikayetlerde artış olduğu belirtildi.

Benzer Duruşmalar Dünyanın Her Yerinde!

Starbucks, müşterilerine uyarı yöneltmeme konusunda para cezasına çarptırılan tek firma değil. Aldığı çikolata güneşin altında eridi diye mahkeme açanından, sütün kapağını açık bir şekilde buzdolabına koyarak, döküldüğü için mahkeme açanına kadar birçok farklı dava, dünyanın her yerine görülüyor. Bu yüzden satın alınan özellikle hazır içeceklerin ambalajlarında soğuk içiniz, kapağını kapatınız, dik koyunuz gibi uyarılar yer almaktadır.